Do styku s omikronem se dostaneme všichni a budou miliony pozitivních, říká imunolog Václav Hořejší. Nastínil riskantní strategii

Profesor Václav Hořejší
Profesor Václav Hořejší
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 1. 2022

Kvůli vlně varianty koronaviru omikron vláda chystá úpravy některých opatření. Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu, kde by mohli chodit do práce i lidé, kteří se dostanou do karantény. Podle imunologa Václava Hořejšího (72) stojí před vládou těžké rozhodování o tom, jak se k omikronu postavit. "Lidé, kteří jsou pozitivní, to mohou dál šířit, takže dává smysl, aby byli v karanténě. Na druhou stranu nakonec to bude tak, že se do styku s tou variantou dostaneme všichni a mezitím budou miliony pozitivních," řekl pro ŽivotvČesku.cz a popsal riskantní strategii, kterou lze přijmout.

Novinářům v pátek po jednání se zástupci zaměstnavatelů a Hospodářské komory ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) řekl, že očekává výrazný nástup vlny omikronu zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. Z dosavadních poznatků ze zahraničí vyplývá, že přestože je omikron nakažlivější než dosud známé varianty, neměl by způsobovat tak těžké průběhy a dostávat nakažené masivně do nemocnic. Václav Hořejší se domnívá, že zásluhu na tom ale nese především proočkovanost a promořenost. V tuto chvíli postrádá studii, která by hovořila o chování omikronu u osob, které se covidem nikdy nenakazily a nejsou ani očkované.

"Zatím pořádně nevíme, jestli nedostává lidi do nemocnic. Vypadá to tak, to je pravda, ale je docela možné, že je to jen proto, že se virus pohybuje v populaci, která už je hodně proočkovaná a promořená. Já si nejsem vědom, že by byla k dispozici studie, která by ukázala, jak se omikron chová k lidem, kteří jsou vůči tomu imunologicky naivní, to znamená k těm, kteří se s ním nesetkali ani co se týká promoření nebo očkování. Ono je to vlastně už trochu jedno, protože velká většina lidí u nás už se s tím virem ve formě předcházejících variant setkala. Spíš je to tak, že kdyby omikron začal řádit v populaci, která se s tím virem ještě vůbec nesetkala, tak kdo ví, jak by to bylo, možná by způsoboval stejně vážné onemocnění. Spíš je to efekt toho, že jsme už částečně imunizovaní," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný imunolog.

V tuto chvíli jsou opatření taková, že lidé mohou jet na dovolenou do zahraničí v podstatě kam chtějí. Omikron se rozšířil z Jihoafrické republiky, v Česku byl poprvé potvrzen u ženy, která se vrátila z Namibie. Zákaz cestování by ale podle odborníka nic nevyřešil. Nová varianta by si do České republiky stejně dříve či později našla cestu a začala by se šířit stejně tak, jak je nyní předpokládáno. Vliv na šíření omikronu bude mít i jeho odolnost vůči protilátkám.

"Omikron bohužel je natolik účinný, že lidé, kteří nemají třetí dávku očkování, jsou proti němu odolní. U nás třetí dávku nemá ještě ani 30 procent lidí, mít ji znamená docela bezpečnou ochranu i proti omikronu, ale dvě třetiny populace ji nemají. Z tohoto důvodu, i když to u nich bude způsobovat lehčí onemocnění, bude případů mnohem víc," vysvětlil Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz, proč lze čekat vzedmutí počtů nových případů.

USA nebo některé západoevropské státy v souvislosti s omikronem hlásí problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybí pracovníci. Na takový výpadek se chce česká vláda připravit pracovními karanténami. Týkaly by se lidí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test. Týkat se to bude podle ministra zdravotnictví také pracovníků v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

"Nebezpečí, že nebude mít kdo pracovat, teoreticky existuje. Důležité je, abychom se dívali na to, jak to probíhá v zemích, které jsou s omikronem několik týdnů před námi. To je hlavně Velká Británie, kde jsou před námi nejméně o tři týdny. Tam to vypadá tak, že skutečně začínají mít problémy, že mají rekordní nárůsty případů. Být jen pozitivní není nic špatného, důležité je, jestli ti pozitivní lidé jsou také opravdu nemocní. Většina z těch, kteří jsou jen pozitivní, nemocní nejsou, tudíž neexistuje nebezpečí, že by skončili v nemocnici. Ve Velké Británii to nevypadá na velký průšvih, ale jak dobře víme, tak tyhle těžší případy následují s nejméně dvoutýdenním zpožděním za diagnózou. Vysoké počty nákaz v Británii se začaly ukazovat až před asi třemi týdny, takže je možné, že se to tam začne zhoršovat, budou mít hodně lidí v nemocnicích, nemocných, ale taky hodně těch, kterým nic nebude, ale kvůli pozitivitě budou v karanténě," popsal pro ŽivotvČesku.cz odborník z oblasti imunologie, jaké nebezpečí s sebou omikron nese.

Riziko, že v některých oblastech nebude mít kdo pracovat, není v souvislosti s omikronem zanedbatelné. Existuje hned několik scénářů, jak se na takovou situaci připravit. Vláda už jeden nastínila a definice zaměstnanců, kteří v případě nutnosti budou v takzvané pracovní karanténě, bude upřesněna příští týden. Přestože podle profesora imunologie se s omikronem do styku nakonec dostanou všichni, nechat do práce chodit pozitivní lidi je v určitém ohledu riskantní.

"Je to docela komplikovaná věc, jak se k tomu postavit, protože jednak lidé, kteří jsou pozitivní, to mohou dál šířit, takže dává smysl, aby byli v karanténě. Na druhou stranu nakonec to bude tak, že se do styku s tou variantou dostaneme všichni a mezitím budou miliony pozitivních. Aby to nebylo tak, že hlavní problém bude v tom, že lidé nebudou chodit do práce ne proto, že by byli nemocní, ale proto, že budou v karanténě. To bude potom politické rozhodnutí, zda říct, že v karanténě budou jen lidé, kteří mají příznaky, potřebují to vyležet a ostatní, kteří jsou takzvaně jen pozitivní, budou chodit do práce a bude se masivně testovat, aby se odhalili lidé, kteří nejsou nejen pozitivní, ale kterým to onemocnění začíná, to je asi opravdu to nejdůležitější. Ten návrh je ale riskantní. Kdyby se přijala taková strategie, tak by určitě bylo větší nebezpečí, že těch nemocných bude opravdu najednou hodně," dodal imunolog Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.