Ekonomové kvůli válce v Pásmu Gazy očekávají další globální dopady, Češi si zřejmě připlatí na benzínkách a za energie

Benzínová pumpa - Ilustrační snímek
Benzínová pumpa – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2023

Ekonomové se shodují, že současný konflikt Izraele a hnutí Hamás ovlivní řadu segmentů, vyhlížejí tak další globální dopady. Čekají, zda se situace přenese i do jiných zemí, což by mohlo vést k dalšímu růstu cen ropy a odlivu kapitálu do bezpečných aktiv, napsala dnes agentura Reuters. Izrael se připravuje na pozemní útok v Pásmu Gazy, kterou ovládá radikální islamistické hnutí Hamás. Civilisty vyzval, aby se stáhli na jih pásma. Pro ŽivotvČesku.cz ohledně předpokládaných dopadů na ekonomiku promluvil exministr financí Miroslav Kalousek a také ekonom Petr Studnička. Přiblížili, čemu se ČR nejspíše nevyhne.

"Může dojít k delšímu a širšímu průběhu bojů a je zřejmé, že jakkoliv to není srovnatelné s lidským utrpením, dopadne to na nás na všechny nějakými proinflačními tlaky. Dá se očekávat, že na burzách zdraží ropa, zdraží plyn, v našem případě pak zdraží i elektřina, tento dopad to mít pravděpodobně bude," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Podle ekonoma Petra Studničky to ovlivní ceny strategických komodit. "Pokud se nestane nějaká mimořádná událost, mělo by se vše stabilizovat. Útok Hamásu na Izrael a odvetné údery v Pásmu Gazy jsou mimořádná událost, která ekonomiku globální, ale třeba i tuzemskou ovlivňuje. Dopad na strategické komody, jako jsou pohonné hmoty a energie, to mít zřejmě bude. Čím bude eskalace násilí delší, tím to bude mít s největší pravděpodobností větší dopad na ekonomiku," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

"Vypadá to, že se schyluje k masivní pozemní invazi do Gazy a k rozsáhlým ztrátám na životech," řekl Ben Cahill z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). "Kdykoli dojde ke konfliktu takového rozsahu, vyvolá to reakci trhu," dodal.

V uplynulém týdnu se obavy z konfliktu promítly do cen aktiv a přispěly k pátečnímu oslabení akcií. Americký akciový index S&P 500 klesl o 0,5 procenta. Investoři nakupovali bezpečná aktiva, a tak cena zlata stoupla o zhruba tři procenta a dolar se vyšplhal na týdenní maximum. Ceny ropy v pátek vyskočily o téměř šest procent. Investoři se obávají, že do konfliktu by se mohly zapojit další země v regionu, který je největším světovým producentem ropy na světě.

"Pokud to bude vypadat na rozšíření konfliktu, ceny ropy dále porostou," konstatoval ekonom Michael Englund ze společnosti Action Economics. Rozšíření konfliktu by pravděpodobně vedlo ke zvýšení inflace a úrokových sazeb, myslí si ekonom Bernard Baumohl ze společnosti The Economic Outlook.

Výjimkou by v tomto scénáři mohly podle něj být Spojené státy, protože zahraniční investoři budou v případě globálního konfliktu přelévat kapitál do země, kterou považují za bezpečné útočiště. "Úrokové sazby (v USA) by mohly klesnout," řekl. "Očekávejte posílení dolaru," řekl Baumohl.

Zapojení dalších zemí do konfliktu by se mohlo odrazit i na jiných palivech. Napovídá tomu nedávný vývoj, kdy společnost Chevron zastavila vývoz zemního plynu přes hlavní podmořský plynovod mezi Izraelem a Egyptem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.