Evropa jako cíl: Válka mezi Izraelem a Hamásem může vytvořit silnou vlnu uprchlíků, řekl Michel. Andor Šándor má na věc dva pohledy

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2023

Komentář: Současný konflikt mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás může do Evropy poslat novou velkou vlnu válečných uprchlíků a posílit protimigrační populistické politické proudy. V rozhovoru s agenturou AP na to upozornil předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož hrozí v Evropě rovněž vyostření napětí mezi stoupenci obou stran gradujícího konfliktu. Podle bezpečnostního experta a komentátora Andora Šándora je potřeba hlavně uklidnit veřejnost, že nic takového zatím nehrozí, změna stavu pak ale může nastat, pokud by se současné dění na Blízkém východě přelilo do dalších regionů, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud budou aktuální boje pokračovat a prohloubí to problémy v blízkovýchodní oblasti, »budeme mít okamžitě velké obtíže na evropské půdě kvůli uprchlíkům«, prohlásil někdejší belgický premiér, který nyní předsedá schůzkám lídrů zemí Evropské unie, tedy summitům EU. "A víme, jak to umí využít některé politické skupiny v EU, aby přiživovaly spory a rozdělovaly unie," řekl Michel.

V reakci situaci okomentoval Šándor. "Pokud vezme současný konflikt, a dovolím si připomenout, že na pozadí se táhne osmdesátiletý konflikt mezi muslimským a arabským světem a Izraelem, i když některé země v posledních letech poměrně ubraly, tak současné dění, pokud konflikt zůstane mezi Izraelem a Hamásem, tak moc dobře nevidím, odkud by se ta migrační vlna vzala. Nevím, kolik lidí odejde z Gazy na jih, kde je Egypt a blokuje to tam. Neumím odhadnout, zda by byl přiměn k odblokování nějakého koridoru či Palestince vzít na své území, ti se však nedostanou dále na Západní břeh, kde vládne Abbasův Fatah, to znamená, že si moc neumím představit, jak by se dotčení dostali do Evropy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní odborník.

"Pokud by z toho vznikl však větší konflikt, ať jde o destabilizaci Jordánska, případně by se do toho zamíchal Írán prostřednictvím Hizballáhu v jižním Libanonu, pokud by v důsledku konfliktu došlo k destabilizaci Egypta, tak by to ovšem mělo zcela jinou konotaci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Po sobotním bezprecedentním útoku Hamásu na Izrael a odvetných akcích židovského státu opustily své domovy v Pásmu Gazy podle OSN statisíce lidí. Situaci může dále zhoršit očekávaná izraelská pozemní operace. Izrael dnes vyzval přes milion obyvatel severu Gazy, aby odešli z oblasti.

Podle Michela se může blízkovýchodní válka promítnout do Evropy i tím, že polarizuje a radikalizuje stoupence Izraele a Palestinců. "Je velmi důležité nepřivést si tento tragický konflikt do Evropy," řekl AP Michel. Podotkl, že lidé v různých zemích cítí odlišné sympatie k oběma stranám, neměli by však dovolit, aby přerostly v nepokoje. Ve Francii už policie slzným plynem rozháněla zakázané demonstrace příznivců hnutí Hamás.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.