Hlášení na nežádoucí účinky po očkování už je přes 3000. Úřad eviduje další podezření na úmrtí

Ilustrační snímek - očkování
Ilustrační snímek – očkování
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2021

Na konci prosince 2020 bylo v Česku zahájeno očkování proti koronaviru, které má být jednou z nejúčinnějších zbraní v boji s epidemií. Data ministerstva zdravotnictví ke dni 14. dubna evidují celkem 2 339 395 vykázaných očkování, kdy za třetí dubnový čtvrtek zdravotníci aplikovali celkem 60 430 dávek vakcín. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je úřadem, který shromažďuje hlášení na nežádoucí účinky preparátů proti covidu-19 a za poslední týden jich přibylo nejen několik stovek, ale také další podezření na souvislost s úmrtím.

V Česku se v současné době očkuje vakcínami od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Dostupná měla být také čtvrtá vyvinutá vakcína od Johnson & Johnson, ale kvůli vzácným výskytům krevních sraženin u očkovaných ve Spojených státech, se americká firma rozhodla distribuci pro evropský trh odložit. "Komplikace krevních sraženin zas není až takovým překvapením, protože virus víceméně spouští poruchy koagulace (srážlivosti krve, pozn. red.), proto se dá očekávat, že to může být i u těch vakcín," vyjádřil se renomovaný epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Aktuální počet hlášení za poslední týden opět narostl na číslo 3091, které eviduje Stání ústav pro kontrolu léčiv. Nejvíce nežádoucích účinků je dlouhodobě hlášeno v rámci kategorie Celkové příznaky a reakce v místě vpichu – tedy bolest, zarudnutí, otok nebo svědění. Patří tam také bolest na hrudi, bolest v podpaží, otok obličeje, zimnice, horečka, třesavka, únava nebo malátnost. SÚKL jich uvádí nahlášených 1897. Celkem 689 lidí uvedlo, že po očkování měli neurologické příznaky jako bolest hlavy až migrény, pocity na omdlení, třes, závratě, narušení, chuti, čichu nebo řeči, ospalost nebo mravenčení. Jen o něco méně, 643 očkovaných mělo po aplikaci vakcíny bolesti svalů nebo kloubů, bolesti zad, ztuhnutí šije, svalové záškuby, bolest v krku nebo například bolesti páteře či otoky kloubu.

Nejméně hlášení pak evidují kategorie Příznaků svědčících pro ovlivnění ledvin nebo močových cest – celkem 28 a kategorie Příznaků svědčících pro ovlivnění jater a žlučových cest, pouze 3 případy. Bohužel došlo k nárůstu celkového počtu úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19 a odeslána do evropské databáze EudraVigilance. Přibyla celkem 3 hlášení na celkových 39.


V současné době leží v nemocnicích 4 888 pacientů s onemocněním covid-19 a smutné číslo 28 229 poukazuje na ty, kteří s koronavirem zemřeli. Ke čtvrtku 15. dubna data ministerstva uvádí 1 483 559 vyléčených lidí, kteří covid prodělali.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.