Inflace 13 procent pravděpodobně nebude konečné číslo. V EU je aktuálně třetí nejvyšší, říká bývalá ministryně Alena Schillerová

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 4. 2022

Statistická čísla jsou jasná. Inflace v březnu zrychlila meziroční růst na 12,7 procenta z únorových 11,1 procenta. Je tak nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. K tomu je navíc předpoklad, že inflace nadále poroste a kolem poloviny roku může dosáhnout až 15 procent. S tím souhlasí i bývalá ministryně financi Alena Schillerová (58), kterou redakce ŽIvotvČesku.cz oslovila.

"Domácnostem se v tuto chvíli těžko radí, protože vždy to může vypadat jen jako knížecí rady. Každý do své peněženky vidí nejlépe sám. Teď je to primárně na vládě, aby se snažila v té situaci pomáhat. Stejně jako to dělají ostatní státy v Evropské unii, třeba s vysokými cenami energií. Ona 13 % inflace navíc pravděpodobně nebude konečné číslo, a to už teď máme třetí nejvyšší inflaci v celé EU," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz politička.

Inflace atakuje téměř čtvrtstoletí starý rekord a zřejmě bude ještě hůř. Tak se dají shrnout dnešní informace zveřejněné Českým statistickým úřadem (ČSÚ) a predikce ekonomů. "Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému březnu o 12,7 procenta. Nejvýraznější zrychlení cenového růstu jsme zaznamenali u pohonných hmot, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Pavla Šedivá.

V oddíle bydlení vzrostly ceny elektřiny meziročně o 24,7 procenta, zemního plynu o 37,7 procenta a výrobků a služeb pro běžnou údržbu a opravy bytu o 16,4 procenta. Za teplo a teplou vodu si lidé museli připlatit o 13,9 procenta.

Největší vliv na meziroční růst cenové hladiny měly v březnu podle statistiků opět ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 4,4 procenta, vodného o 5,3 procenta, stočného o 6,4 procenta a tuhých paliv téměř o pětinu. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle doprava, kde statistici zaznamenali nárůst o necelých 22 procent.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly meziročně vyšší ceny mouky o 30,3 procenta, polotučného trvanlivého mléka o 20,1 procenta, másla o 31,9 procenta a brambor o 21,4 procenta, uvedli statistici. Oděvy byly oproti loňskému březnu dražší o téměř 20 procent a obuv o 15,4 procenta.

Inflace přitom zřejmě poroste i nadále a může dosáhnout až 15 procent. Vrchol lze očekávat kolem poloviny roku, po zbytek roku ale meziroční růst spotřebitelských cen zůstane i tak dvouciferný. Ke dvěma procentům by se mohla inflace přiblížit nejdříve v polovině příštího roku, vyplývá z reakcí ekonomů pro ČTK.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.