Doprčic, chci plán a ne populismus, opřel se Ivan Bartoš do Andreje Babiše

Ivan Bartoš (Piráti) a Andrej Babiš (ANO)
Ivan Bartoš (Piráti) a Andrej Babiš (ANO)
Foto:
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 4. 2020

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš ostře zkritizoval vládu Andreje Babiše. Premiér by podle něj měl nabízet plán a jasnou koncepci namísto prázných populistických slibů. Pirátský šéf rovnou přiložil i vlastní návrh, jak by mohl boj s koronavirem v dalších dnech postupovat.

Vláda otevřela hobby markety a už třetím dnem se před nimi tvoří fronty jako za socialismu. Šéf Pirátů Ivan Bartoš to vnímá jako vlekou chybu.

"Když vidím, jaké “návštěvnické peklo” se stalo při nekoncepčním otevření hobbymarketů a zároveň čtu e-maily, co mi píší malí obchodníci, kteří to téměř zabalili už po 14 dnech, co se maloobchod uzavřel a stále nemají podporu od státu, je mi smutno," začal Bartoš ostrou kritiku Babišovy vlády.

Bartoš by uvítal, kdyby vláda postupovala koncepčně, nikoliv podle aktuální nálady. "Doprčic, jak mi může někdo vyčítat, že chci po vládě plán a nějakou koncepci a ne tyhle populistický střely od boku," řekl Bartoš.

Chci jasný plán

"Pokud se má něco otevírat, tak podle jasných a kontrolovatelných pravidel, která lze dozorovat a hlavně vyhodnocovat (musí se testovat, aby bylo jasno). V případě problémů třeba i zpřísnit, třeba omezit dobu nákupu," rozčílil se předseda Pirátů.

Piráti podle Bartoše návrh na pravidla, která už platí v jiných evropských zemích, představili před týdnem. Opět zkritizoval, že vláda otevírá obchody na principu "tak nás napadlo, že...".

Pirátská představa

Podle pirátského návrhu by nejprve otevřely prodejny s vchodem z ulice. U těch by se neomezovaly prodejní plochy, také by se zavedla pravidla pro pohyb zákazníků na těchto prodejnách. U obchodních center se společnými prostorami by Piráti postupovali zatím obezřetně.

Epidemiolog Roman Prymula v pátek prohlásil, že slova o optimismu mohla být ukvapená. Lidé podle vicepremiéra Jana Hamáčka porušují nařízení. Může to prý způsobit katastrofu.

Galerie

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.