Jak poznat čerstvou rybu? Hodně napoví její oko a žábry

Na trzích se může stát, že ryba vlivem počasí přijde o svou čerstvost.
Na trzích se může stát, že ryba vlivem počasí přijde o svou čerstvost.
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 7. 2020

Máte rádi ryby a nevíte, jak poznat, jestli je čerstvá? Třeba na trzích, kde je maso vystavené většímu teplu, se může stát, že se vám pod ruku dostane zkažená ryba. Mnohdy se to může stát i v běžném obchodě... Poradíme vám, jak ji poznat během jednoho doteku či pohledu. Zeptali jsme se Jana Hajného, šéfkuchaře společnosti Tesco.

Už první pohled nám často napoví, zda máme co dočinění s rybou čerstvou, či nikoliv.

Oko ryby by nemělo být zakalené a zornice vy měly být dobře ohraničené. Zároveň by mělo být oko mírně vypouklé, nikoliv zapadlé.

Žábry ryby by měly být růžové či třešňově zbarvené. Jedno pořekadlo říká, že ryba smrdí od hlavy a právě žábra jakožto filtrační systém, jsou první na řadě co se týče kazivosti.

Kůže ryby by měla být krásně lesklá/stříbřitá a měla by působit celkově svěžím dojmem.

Maso čerstvé ryby je pružné, pevné, voňavé a hladké na řezu. Jeho struktura by neměla být v žádném případě blátivá. Čerstvost masa poznáme rovněž i podle stejnoměrného zabarvení.

Pohladíme-li rybu mírným tlakem konečky prstů, tak se povrch ryby musí okamžitě vyrovnat.

Čerstvost si dobře uskladněná a zaledovaná ryba zachová po dobu cca 4 dnů od výlovu/odchytu. 

Pokud si z jakéhokoliv důvodu nejsme jistí čerstvostí ryby, tak bychom její konzumaci rozhodně neměli riskovat, jelikož otrava způsobená zkaženým rybím masem není žádná legrace. Naproti tomu konzumace kvalitního a čerstvého rybího masa je lidskému zdraví velice prospěšná a konzumovat bychom ho měli alespoň dvakrát týdně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.