Jako malá snila o práci popelářky. Jana Maláčová přiznala, jak uměla zlikvidovat školní svačinu

Jana Maláčová v době bezstarostného dětství.
Jana Maláčová v době bezstarostného dětství.
Foto: Se svolením Jany Maláčové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 9. 2021

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (40), která si před volbami posvítila na pracovní podmínky v českých firmách, celou svou politickou kariéru dbá na spravedlnost a férové podmínky. Jako malá školačka ale uměla zlobit i švindlovat. Při vzpomínkách na dětství přiznala, jak uměla »zatočit« se školní svačinou. "Cestou ze školy jsem chodila kolem dvorku, kde měli pejska. Když jsem si vzpomněla, že domů nesu svačinu, tak jsem ji vždy dala tomu pejskovi," řekla se smíchem pro ŽivotvČesku.cz.

ČSSD se podle srpnových předvolebních průzkumů pohybuje pod hranicí 5 procent, která je nutná pro vstup do Sněmovny. Ministryně práce a sociálních věcí je ale přesvědčená, že svou aktivitou dokáže voliče mobilizovat a ti nakonec sociální demokraty do sněmovních lavic protlačí.

Pokud se ministryně, která v tandemu s Matějem Stropnickým (37) intenzivně kontroluje podmínky pro zaměstnance v českých firmách, rozvzpomene na dětství, tak možná najde řadu inspirativních prvků, které by stranu mohly dostat z předvolební »šlamastyky«.

"Já byla takové to dítě, které na učení dost dlabalo, ale vždycky to se známkami nějak vyšlo, vždy jsem to nějak zachránila, že jsem měla na vysvědčení dobré známky. Jako malá jsem chtěla být popelářkou a pak kosmonautkou, taková ta klasika," řekla se smíchem pro ŽivotvČesku.cz rázná ministryně. Sociální demokraté by určitě byli raději, kdyby preference před volbami vylétly jako kosmická raketa, než aby strana mířila na politické smetiště.

Při vzpomínkách na školní léta se ministryně pochlubila, že nejoblíbenějším jídlem ve školní jídelně byly nudle s mákem. Svačiny od maminky ale často obětovala.

"Mamka nám dělala svačiny, ale dělala toho hodně a někdy nám to asi moc nechutnalo. Cestou ze školy jsem chodila kolem dvorku, kde měli pejska. Když jsem si vzpomněla, že domů nesu svačinu, tak jsem ji vždy dala tomu pejskovi. Ode mě to odkoukala i sestra a my toho pejska jednou překrmily. Skončilo to tak, že paní si přišla stěžovat, že pejsek je překrmen. Mamka ráda tuhle historku vypráví, pamatuji ale, že tehdy to byl docela »világoš«," přiznala Jana Maláčová, jaké dětské podvody se sestrou uměly vymyslet.

S manželem Alešem Chmelařem vychovává Jana Maláčová syna Gustava a už se těší, až spolu narazí na přírodní vědy. "Hodně ráda jsem měla matematiku a češtinu, bavilo mě psát slohové práce. Nám se na základní škole dost střídali učitelé a nakonec jsme dostali učitelku, která mi výrazně znepříjemnila přírodní vědy. Ty mě opravdu nebavily. Počítám s tím, že až se to bude učit syn, tak se budu po jeho boku doučovat," zakončila vyprávění o základní škole nejvýraznější tvář současné ČSSD.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.