Je mrtvých ruských vojáků 1 351, nebo 29 200? Z obou stran zaznívá propaganda, popsal bezpečnostní analytik a vysvětlil, jak se dobrat objektivních dat

Ukrajina, Rusko, válka - Ilustrační snímek
Ukrajina, Rusko, válka – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 25. 5. 2022

Součástí každé války je propaganda, a to zpravidla obou stran konfliktu. Získat ověřené a objektivní informace je tak často velmi složité, mnohdy dokonce neproveditelné, a tak se skutečná situace na bojišti pro mnoho lidí stává těžko přehlednou. Přesto je podle vojenského analytika Josefa Krause možné dopátrat se odhadů, které nejsou daleko od reality. "Hodnověrnější jsou informace vycházející z analýz reálných dat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s vysvětlením, jak takové analýzy vznikají.

Jsou to tři rozdílná čísla - 1 351, 15 000 a 29 200, všechna přitom uvádějí počet obětí z řad ruských vojáků na Ukrajině. Rozdíl je v tom, kdo tu informaci přináší. První údaj, tedy 1 351, je oficiální zpráva ruské strany z konce března. Od té doby se Rusko k tomuto tématu nevyjádřilo. Téměř třicetitisícový počet padlých naopak uvádí ukrajinský generální štáb obrany, v obou případech přitom zpravodajské agentury uvádějí, že údaje nelze ověřit.  

"Co vypouští do éteru ukrajinské či ruské ministerstvo obrany, je třeba vnímat jako válečnou propagandu nebo vlastní PR. Tak to je z obou stran. Ukrajinci teď třeba přiznali, že záměrně neuváděli počty svých obětí a ztrát, protože by to mělo demoralizující účinek na obyvatelstvo. To je jasný argument, kterému se nelze divit, nelze jim to mít za zlé, je ale potřeba takhle k těm datům přistupovat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz renomovaný bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie Masarykovy univerzity.  

"Totéž dělali Rusové, kteří od samého začátku hrubě podstřelují jakékoli své vlastní ztráty a dělají, jako kdyby žádné nebyly. Přitom tam jejich armáda zcela zjevně intenzivně krvácí," dodal.

Prakticky přesně mezi ruskou a ukrajinskou verzí je číslo 15 000, se kterým operuje Londýn. "Během dosavadního průběhu konfliktu na Ukrajině Rusko pravděpodobně přišlo o podobný počet vojáků, jako přišel Sovětský svaz během devítileté války v Afghánistánu," píše podle CNN britská vojenská rozvědka. Podle oficiálních záznamů zahynulo při bojích mezi lety 1979 a 1989 právě 15 000 sovětských vojáků.

Josef Kraus přidal i vysvětlení, jak funguje další informační kanál, jehož výstupy lze brát jako relativně přesné. "Hodnověrné jsou informace serverů zabývajících se analýzou dat, která jsou k dispozici, a to včetně těch vizuálních. Sbírají třeba na sociálních sítích - Twitteru, Telegramu i jinde - fotografie zničené techniky, zadokumentují je, porovnávají s dalšími fotkami, aby nebyly duplicitní, a na základě toho pak udávají rozsah třeba zničené ruské techniky. Samozřejmě to také není stoprocentní, ale už to nevychází z toho, že někdo nahlásil zničený tank nebo zabitého vojáka, což nelze ověřit. Když už je k tomu ten vizuální podklad, tak je to alespoň nějaký důkazní prostředek," popsal pro ŽivotvČesku.cz.

Zatímco ukrajinský generální štáb informuje o zničení tisíců ruských tanků a dalších obrněných vozidel, téměř 400 letounů a vrtulníků a 13 válečných lodí a dalších plavidel, u zmíněných analýz je podle Josefa Krause pravděpodobnější spíše »podstřelení« reálného množství.

"Samozřejmě ne každého mrtvého vojáka a zničený tank někdo vyfotí a dá na sociální síť. Když ale máte tyto odhady, víte, kolik zhruba Rusové nasadili techniky, což není nic tajného, a kolega Visingr by vám to řekl z paměti, protože velice dobře ví, jak tam jsou poskládány jednotlivé pluky a bojová uskupení, kolik mají lidí, kolik mají techniky a jakou zhruba ztrátou mohou v těch bojových aktivitách trpět, tak vám z toho vyjde sice stále odhad, který už ale nebude daleko od reality," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.