Peklo na Donbasu pomalu otevírá svou bránu, krveprolití může mít ale překvapivý konec. Analytik Josef Kraus přiblížil variantu konce války

Válka, Ukrajina - Ilustrační snímek
Válka, Ukrajina – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 4. 2022

Válka na Ukrajině přechází do nové fáze. Již dříve ruská strana avizovala, že své síly chce soustředit na východě Ukrajiny v regionu Donbas. Stalo se tak po neúspěšné snaze dobýt hlavní město Kyjev. Ukrajinští obránci očekávají, že úvod bojů bude značně dynamický a dojde na mohutnou ruskou ofenzivu. Moskva hodlá do bitvy o Donbas nasadit až pětinásobný počet vojáků. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, co nastane v případě, že vojenský střet dojde do fáze takzvaného zamrznutí, kdy ani jedna strana nedojde k jednoznačnému vítězství a intenzita bojů se bude snižovat.

Rovinatý terén umožní daleko širší rozvinutí bojového charakteru a výraznější nasazení tanků a dělostřelectva než při dosavadních střetech, které se odehrávaly převážně v městském prostředí. Rusko by mělo do střetu vstoupit podle proklamovaných ambicí v počtu 5:1. I když jde o výraznou převahu, Ukrajinci při znalosti prostředí mohou úspěšně vzdorovat. Pravděpodobnost varianty, že obě strany nedosáhnou vítězství a dojde k ustrnutí, by mohlo mít na svém konci překvapivé rozuzlení.

"Moment, který může skutečně nastat, je, že konflikt nebude plně rozhodnut ani jednou ze stran a Rusové budou kontrolovat určitou část teritoria. V takovém případě se do toho může vložit mezinárodní společenství a začít tlačit na Ukrajince, aby přijali nějaké ústupky. A to v rámci toho, aby nedošlo k eskalaci konfliktu, případně použití zbraní hromadného ničení. Dovedu si představit, že Německo či Francie by mohly tlačit na Ukrajinu, aby přijala nějaké ústupky a došlo ke složení zbraní," popsal jednu z poměrně pravděpodobných variant bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie.

Skutečnost, že u Donbasu půjde o jiný typ války, než jaká byla doposud, svědčí právě terén, kdy obě armády si v mnoha ohledech prohodí dosavadní výhody a nevýhody. Podle britského listu The Times chce nasadit Moskva do bitvy o Donbas pětinásobný počet vojáků, kdy před několika dny velení nad operací ruských invazních sil na Ukrajině převzal generál Alexandr Dvornikov. Ten má bohaté zkušenosti z bojů v Sýrii. Proti Rusům stojí ale řada nejlepších ukrajinských jednotek a systém zákopů a opevnění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.