Jiří Paroubek: Jaderný konflikt nebyl nikdy pravděpodobnější, než je to teď

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 2. 2022

Válka na Ukrajině vstoupila do svého pátého dne. Neděle byla z pohledu činů ruského prezidenta Vladimira Putina (69) poměrně plná emocí a minimálně Evropě způsobila poměrně nepříjemné pocity. Nejmocnější muž Ruska v reakci na údajné agresivní prohlášení zemí NATO nařídil ruským jaderným silám pohotovost. Šéf NATO Jens Stoltenberg (62) to označil za nezodpovědné chování. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (69), zda takový krok vnímá jako předzvěst možného úderu jadernými zbraněmi a zda se konflikt na Ukrajině může do takové podoby vůbec vyhrotit.

"Západní země používají nelegitimní sankce. Nařizuji ministrovi obrany a náčelníkovi generálního štábu, aby převedli jaderné síly ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti," oznámil v neděli odpoledne ruský prezident Vladimir Putin.

Na jadernou hrozbu reagovala velvyslankyně USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová. "Uvést jaderné síly, mezi které patří i jaderné zbraně, do stavu nejvyšší pohotovosti je nepřijatelná eskalace,“ uvedla velvyslankyně.

Celý svět po slovech ruského prezidenta silně zpozorněl a začaly se šířit obavy, zda je toho Putin skutečně schopen. Rusko má společně se Spojenými státy zdaleka největší jaderný arzenál na světě. Pokud by došlo k jadernému konfliktu, následky by byly naprosto katastrofické.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz bývalému premiérovi Jiřímu Paroubkovi, zda si umí představit, že by se současný stav posunul do nejčernějšího možného scénáře. "Myslím si, že jaderný konflikt nebyl nikdy pravděpodobnější, než je to teď," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek, jak vnímá nedělní Putinovo jednání.

Paroubek následně odhadl, co by se muselo stát, aby došlo k použití nukleárních zbraní. "To, že mu selžou všechny ostatní možnosti, které bude mít. To znamená možnosti vyřešit konflikt klasickými zbraněmi. Jeho cíl je demilitarizace Ukrajiny," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek svůj pohled, co by mohlo být spouštěčem, aby se konflikt dostal do apokalyptického scénáře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.