Komodity zlevňují, potraviny ale ne. O paradoxu při čachrování s cenami promluvil ekonom Štěpán Křeček

Inflace, nákup, obchod - Ilustrační snímek
Inflace, nákup, obchod – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 8. 2022

Výrazný růst cen způsobuje, že 81 procent takzvaných nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace. Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. Vyplývá to z červnového průzkumu Provident Financial mezi 800 respondenty pro projekt Neviditelní. Na 1,153 milionu Čechů je podle analýzy součástí nízkopříjmových domácností. Podle uznávaného ekonoma přitom aktuálně lze pozorovat v obchodech nesrovnalosti v cenách zboží, přestože ceny komodit pro výrobu už klesají. "U potravin vidíme nějaké paradoxy," řekl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Nízkopříjmové jsou domácnosti, jejichž společné příjmy sice většinou pokryjí základní životní potřeby, ale neumožňují vytvořit finanční rezervu. Tyto domácnosti tak špatně reagují na neočekávané výdaje. To se projevuje zejména v posledním roce, kdy vysoká inflace zdražuje především nezbytné výrobky a služby.

Českým domácnostem nastávají temnější časy. Hlouběji do kapsy si lidé sáhnou nejen kvůli cenám energií, ale také už v obchodech. Při běžném nákupu je možné pozorovat rozdíl v cenách nejen oproti tomu, jaké byly před rokem, ale i oproti tomu, jaké byly například ještě před měsícem. Některé potraviny pak zdražily víc než jiné.

"Největší zvyšování cen je registrováno u pekárenských výrobků. Zdražuje také maso, podražilo hlavně drůbeží. Kromě masa se zdražování týká i dalších živočišných produktů, jako je máslo, které zdražilo o 56 procent, nebo mléko, které zdražilo o 42 procent. Za zmínku určitě stojí i výrazný nárůst cen olejů," popsal ekonom Štěpán Křeček pro ŽivotvČesku.cz, jakých potravin se zdražování dotklo nejvíce.

U pekárenských výrobků bylo zdražování otázkou dvou negativních faktorů - drahých energií a také navýšení cen zemědělských komodit, tedy hlavně pšenice a mouky. Nyní by si už leckdo mohl přilepšit nákupem levnějších potravin, protože ceny některých komodit už klesají. V obchodech se to ale zatím bohužel neodráží.

"U potravin vidíme nějaké paradoxy. Třeba ceny pšenice již začaly výrazně klesat, stejně tak jako ceny dalších komodit, jako je kukuřice, měď, železo. Všechno to klesá, ale bohužel se to mnohdy zatím neodráží v koncových cenách v obchodech. Běžné trhy s komoditami, tam jsou předznamenány spíš pozitivní zprávy a doufám, že by to mohlo vést i k poklesu inflačních tlaků u některých produktů. Doufejme, že se to pak přenese i na ty potraviny," okomentoval paradox pro ŽivotvČesku.cz uznávaný ekonom.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.