Konec Bulharska bez kontroly. Země zavedla nové podmínky. Další oblíbené destinace jsou větším rizikem nákazy

Dovolená - Ilustrační snímek
Dovolená – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2021

V současné době je cestování hlavně pro lidi, kteří se dokážou smířit s neustále se měnícími podmínkami. Ministerstvo zahraničí pro lepší přehlednost zavedlo tzv. mapu cestovatele, která informuje o aktuálním riziku nákazy v mnoha zemích světa. Nově jsou přísnější podmínky pro cestování zavedeny např. v Čechy oblíbeném Bulharsku - zatím budou platit do konce července. Při cestování také vzniká riziko, že se člověk nakazí koronavirem. "Člověk musí do karantény, někdy jsou do negativního výsledku určeny počty dnů. V hotelu bývá vyhrazena část pro covidové pacienty. Stará se o ně speciální personál," řekla mluvčí CK Invia pro ŽivotvČesku.cz.

Mapa cestovatele je pomůcka vytvořená ministerstvem zahraničí, v níž je podle barev rozlišená míra rizika v zemích po celém světě. Zelená kategorie je považována za bezpečnou – v současné době do ní patří jedny z nejoblíbenějších destinací letních dovolených, tedy Chorvatsko, Bulharsko nebo Itálie.

Ale právě v Bulharsku se změnily podmínky pro cestování, které jsou platné od pondělí 19. července do 31. července. Dosud mohli turisté do země cestovat bez kontroly, ale nově potřebují ke vstupu na území doklad o ukončeném očkování - tzv. plném, negativní test (PCR ne starší 72 hodin a antigenní test nesmí být starší 48 hodin) nebo potvrzení o vytvořených protilátkách díky prodělání covidu-19 od 11. do 180. dne od onemocnění.

"Veškeré informace ohledně cestování do Bulharska jsou přehledně k dispozici na webu Dovolena21, kde lidé cestující do země naleznou vše potřebné," řekla tisková mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz.

Naopak do zemí, ve kterých existuje vysoké riziko nákazy a které spadají do červené kategorie, patří Španělsko, Malta, Portugalsko či Nizozemí. Konkrétně ve Španělsku probíhá velký boj s epidemií koronaviru. Nová vlna začíná nabírat na síle především kvůli masivnímu šíření varianty delta, tzv. indické. Nových případů v zemi je 39 924, úmrtí pak přibylo 455, jak informuje server Worldometers.info.

Do zemí se středním rizikem nákazy koronavirem se zařadily země jako Řecko, Francie nebo Monako. Řecko přitom jednoznačně vede u cestovních kanceláří a je u Čechů nejžádanější destinací pro letní dovolené. "U leteckých zájezdů vede jednoznačně Řecko a řecké ostrovy, u autokarových zájezdů a pobytů s vlastní dopravou pochopitelně Chorvatsko. Ceny na místě jsou srovnatelné s cenami v Praze. V každém případě doba, kdy si Češi hodně věcí nedovolili, nevyužívali služeb restaurací, už je pryč," sdělila před nedávnem tisková mluvčí CK Čedok Eva Němečková pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud by se člověk na dovolené nakazil covidem, většinou může tuto nepříjemnou situaci bez větších potíží zvládnout. "Záleží na zemi a také hotelu. Člověk musí do karantény, někdy jsou do negativního výsledku určeny počty dnů. V hotelu bývá vyhrazena část pro covidové pacienty. Stará se o ně speciální personál. Například v Egyptě často bývá vyhrazena také část pláže. Čili klient nepřijde o tolik, jen samozřejmě nesmí navštěvovat společné prostory a obsluha mu nosí jídlo. Pokud není člověk připojištěný na covid, ubytování v karanténě a náhradní dopravu si platí sám, proto připojištění určitě všem doporučuji," dodala mluvčí CK Invia Andrea Řezníčková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.