Konec levného zboží ze zahraničí. Ekonom Lukáš Kovanda vysvětlil, kolik si Češi připlatí a odkdy

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2021

Češi s oblibou nakupují drobnosti za pár korun, které nabízejí zahraniční e-shopy – ať už se jedná o kryt na mobil, nejrůznější příslušenství nebo jiné drobnosti. Dosud byly zásilky do maximální hodnoty 22 eur (tedy zhruba 560 korun) osvobozeny od dalších poplatků, ale to se zanedlouho změní. Ekonom a člen vědeckého grémia České bankovní asociace Lukáš Kovanda (40) popsal, jak bude zdražování zásilek z levných čínských e-shopů probíhat a zda se dá ještě po nějakou dobu levně nakoupit. "Cena se vyhoupne, protože zákazník bude muset zaplatit nejen tu samu hodnotu výrobku plus poštovné, ale také poplatek za celní deklaraci, jenž je s tím spojený. Z toho všeho zaplatí ještě daň z přidané hodnoty, protože už od ní nebude osvobozen, jako je tomu nyní," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Nakupování maličkostí za lidové ceny ze zahraničních obchodů jako je například čínský AliExpress a jemu podobné už nebude tak výhodné jako dosud. Zákazníci budou muset sáhnout hlouběji do kapsy a mnohdy zaplatí za jinak levný výrobek příplatek nad rámec běžné ceny.

"Ke zdražení dojde od 1. července, kdy bude pravděpodobně v účinnosti konec osvobození zásilek do 22 euro (v přepočtu zhruba 560 českých korun), které je v platnosti nyní. Je to z popudu Evropské unie, v současné době probíhá proces překlopení legislativy do českého právního rámce v českém Parlamentu. Představme si třeba lidi, kteří mají nyní zásilku v hodnotě například 100 korun – když počítáme cenu zboží, třeba krytu na mobil a poštovného. Cena se ale vyhoupne třeba na 300 korun, protože budou muset zaplatit nejen tu samu hodnotu výrobku plus poštovné, ale také poplatek za celní deklaraci, jenž je s tím spojený. Z toho všeho zákazník zaplatí ještě daň z přidané hodnoty, protože už od ní nebude osvobozen, jako je tomu nyní," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že třeba sklo nebo kryt na mobil, které Češi často objednávají z čínských e-shopů, může zdražit a celková se cena zvedne například ze 100 na 300 korun.

"Je to výrazné zdražení, ale pořád to v řadě případů vyjde levněji, než to koupit u nás nebo někde jinde. Navíc tam bude aplikace celní správy – když si člověk všechna data k zásilkám doplní sám skrze online formulář, tak nebude vystaven nutnosti platit ten poplatek za celní deklaraci. Nemusí tedy zaplatit 300 korun, ale místo toho 200 korun nebo i méně. Dávám to pro příklad, protože řadě lidí to zdraží, ale nemusí to být o tolik. Je to, řekněme, maximální zdražení v tomto rozsahu," vysvětlil renomovaný ekonom, který je autorem ekonomických publikací a také členem Národní ekonomické rady vlády (NERV) se zaměřením na boj s ekonomickými důsledky koronavirové epidemie.

Pokud chtějí lidé stihnout dosud platné podmínky a neplatit peníze navíc, měli by si s nákupem rozhodně pospíšit. "V řadě případů čínské e-shopy postupují poměrně liknavě, což znamená, že zboží může cestovat do Evropské unie k zákazníkovi v některých případech až dva měsíce – v takovém případě by stávající podmínky už nestíhali. Klíčové je datum, kdy se zásilka ocitne na území EU a pokud to bude po 1. červenci, bude na zásilku vztažena nutnost platit poplatek za celní deklaraci a DPH. Pokud chce ještě někdo udělat nákup drobného zboží v Číně, tak by si měl pospíšit, aby se tomu vyhnul. Poplatek za celní deklaraci a DPH se platí až při převzetí zásilky. Víme, že někdy jsou čínské e-shopy pomalé a dodání může trvat dlouho, klidně i několik týdnů," dodal Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.