Konec nouzového stavu neznamená otevřené hospody. Děti patří do škol, říká Roman Šmucler

Lékař Roman Šmucler
Lékař Roman Šmucler
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 2. 2021

Nouzový stav v Česku platí do 14. února. V pondělí bude o jeho prodloužení jednat vláda. Ve čtvrtek by návrh měl zamířit do Sněmovny. Nejen komunisté dali najevo, že prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Premiér Andrej Babiš (66) tvrdí, že bez prodloužení nouzového stavu se zhroutí zdravotnictví. Stejný názor zastává také ministr zdravotnictví Jan Blatný (50). Lékař a bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler (51) si nemyslí, že je nutné na nouzovém stavu lpět. Systém se dá podle předního českého zubaře nastavit i jinak. "To není tak, že když skončí nouzový stav, tak všichni vyrazí okamžitě do hospod," sdělil Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Na jedné straně stojí premiér Andrej Babiš, ministr zdravotnictví Jan Blatný i ministr vnitra a současný šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42). Ti tvrdí, že je nutné, aby v České republice byl nouzový stav prodloužen. "Nemůžeme si dovolit zrušit nouzový stav, protože zkrátka potom nemůžeme nasadit armádu a dobrovolníky a znamenalo by to úplnou katastrofu pro náš zdravotnický systém," několikrát veřejnosti sdělil premiér.

Proti prodloužení nouzového stavu se staví část opozice a komunisté. Ti se už nechali slyšet, že prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně nepodpoří. Piráti a ODS podpoření nouzového stavu nevyloučili, ale chtějí slyšet, co bude dál, chtějí od vlády znát nějaký jízdní řád na příští dny. Předseda Pirátů Ivan Bartoš opakovaně říká, že není možné prodlužovat současný stav, pokud postižené skupiny obyvatel nebudou dostávat dostatečné kompenzace.

"Klíčové jsou pro nás dostatečné kompenzace pro zasažené lidi či firmy, vyřešit otázku škol, a to jasnými pravidly a umožnění ředitelům škol v těchto pravidlech umožnit výuku i jinak než distančně a schválení pandemického zákona, který nebude tolik zasahovat do práv a svobod veřejnosti jako současný nouzový stav," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš. Podobný názor má také předseda ODS Fiala. Ten nechápe, proč Blatný říká, že restrikce přestaly fungovat a zároveň požaduje prodloužení nouzového stavu. Také ODS chce od vlády slyšet, jakým způsobem hodlá odškodňovat postižené podnikatele.

Bývalý člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler je přesvědčen, že pokud jasně nastavíme hygienická a epidemická opatření, není nutné na nouzovém stavu ulpívat.

"Ve spoustě zemí Evropské unie žádný nouzový stav není. Jsou zákony, kterými se dá spousta věcí upravit, je to ale hlavně otázka na právníky. Všichni vnímáme, že se dají nastavit hygienická a epidemická opatření, máme pandemický plán, podle kterého fungujeme a který se dá upravit. Pak jsou tu ekonomické věci, je třeba, aby pokračovaly různé podpory. Řada právníků říká, že není nutné pokračovat v nouzovém stavu, který je nejasný, ale ošetřit situaci určitými procesy. což nejde ze dne na den. Ale my jsme v tom nouzovém stavu už plno měsíců. Ministr vnitra připravuje různé návrhy, kdyby neprošel nouzový stav. Vláda má celou řadu možností. To není tak, že když skončí nouzový stav, tak všichni vyrazí okamžitě do hospod," upozornil Roman Šmucler v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Roman Šmucler se domnívá, že dlouhé uzavření škol se podepisuje na českých dětech. Připomněl americký výzkum, který řešil dopady epidemie na budoucnost dětí.

"Máme spoustu nástrojů jak epidemii řešit i bez nouzového stavu. Strany říkají, ať vláda klidně přijde s nouzovým stavem, ale jasně řekne, co bude dál. Komunisté třeba chtějí, aby se jasně řeklo či sepsalo do nějaké dohody, že se třeba u nás zase začne do školy. V celé řadě evropských zemí se chodí do školy a nic dramatického se nedělo. Američané porovnávali poškození dětí, co se stane v budoucnu, když se nyní nechodí do školy, porovnávali to s epidemií. A tvrdí, že děti třeba budou mít kratší život kvůli nižšímu vzdělání. V některých amerických státech soudili učitele, když děti nešly do školy. To není tak, že když Česko nezůstane zcela zavřené, že budou tisíce mrtvých a rozpadne se zdravotnictví. To bych považoval za poplašnou zprávu," uvedl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Na jaře při první vlně trval nouzový stav 66 dní, nyní je schválen zatím na 132 dní. Roman Šmucler chce k epidemii přistupovat racionálně s tím, že strašení lidí nikam nevede. "Já nerozumím tomu, proč je snaha vyděsit lidi. Spousta lidí nespolupracuje kvůli tomu, že už nevidí žádnou životní naději. Teď jsem četl, že promluvil někdo z ministerstva, že i léto bude celé s omezením. Přeci nikdo na světě neví, co bude v červenci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler s tím, že politici často rozhodují alibisticky, aby jim média nemohla vytknout, že situaci podceňují.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.