Lékaři začínají vydávat kódy pro chronické pacienty. Mluvčí nemocnice uvedla, jak se k očkování dostat

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Showpix.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2021

Očkování proti onemocnění covid-19 vyvolalo mezi lidmi velký zájem. Vakcíny tří farmaceutických společností – Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna jsou však prozatím dostupné pouze vybraným rizikovým skupinám. K nim se nově připojují od středy 24. března také některé skupiny pacientů s vážným chronickým onemocněním, kterým vzniká nárok na přednostní aplikaci vakcíny. Vše bude probíhat pomocí unikátních kódů, které budou pacientům vydávat lékaři některých specializovaných pracovišť a ambulantní specialisté.

V Česku bylo zahájeno očkování proti covidu-19 27. prosince 2020 a ke dni 24. března data ministerstva zdravotnictví uvádí 1 411 988 vykázaných lidí, kterým byla aplikována vakcína proti viru SARS-CoV-2. Dosud měli nárok na očkování pouze senioři starší 70 let, zdravotníci a zaměstnanci škol, ale tyto skupiny nově rozšiřují pacienti s vážným chronickým onemocněním, kteří mohou získat kód pro registraci do centrálního systému od svého lékaře z odborné ambulance.

Předat pacientovi ho mohou specialisté z kardiologie, diabetologie, gastroenterologie, onkologie, infekčního lékařství, klinické imunologie, pneumologie, hematologie, alergologie, nefrologie, lékařské genetiky, vnitřního lékařství nebo neurologie. Ministerstvo zdravotnictví připravilo podrobný seznam diagnóz, které budou spadat do rizikových skupin mající nárok na očkování.

"Kódy pro pacienty FNKV již od ÚZIS obdržela a distribuovala na příslušná pracoviště. Lékaři vytipují pacienty, kteří splňují stanovená kritéria a ty budou následně kontaktovat. Rezervace termínu očkování probíhá v systému MZ ČR Reservatic," uvedla pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová.

Získání kódu a registrace do státního centrálního rezervačního systému má svůj jasný postup a pravidla. Prvním krokem, pokud nechcete čekat na případné vyrozumění, je požádat lékaře o posouzení, zda člověk splňuje nastavené podmínky pro získání nároku na očkování. Lékař posléze buď žádost zamítne, nebo pacientovi vydá unikátní kód, díky kterému se nemocný zaregistruje na webu http://crs.mzcr.cz. Možnost registrace je spuštěna od 24. března a pacienti si mohou vybrat očkovací místo, které je ideálně v místě jejich bydliště. Důležitá informace je, že vydaný kód není přenosný, tudíž ho může využít pouze osoba, které je vydán.

"Zavolala jsem své diabetoložce s tím, že bych se chtěla informovat, zda mám nárok na očkování jako chronicky nemocná pacientka. Bylo mi řečeno, že lékařka posoudí, jestli splňuju podmínky s ohledem na zdravotní diagnózu. Bude mi prý zaslána informační SMS, že buď na očkování nedosáhnu a nemám nárok, nebo dostanu kód, kterým se zaregistruju," popsala jedna z chronicky nemocných pacientek nemocnice FNKV pro ŽivotvČesku.cz.

Na očkovacím místě je nutné, aby se člověk prokázal lékařskou zprávou od pracoviště, které mu vydalo kód. Nemusí být nejnovější, lze předložit i zprávu přiměřeně staršího data – musí však obsahovat potvrzení zdravotních diagnóz, které spadají do seznamu přednostního očkování. Kódy budou platit pouze do 30. dubna 2021, proto je nezbytné s registrací neotálet.


Shrnutí:

  • Zahájení přiřazování kódu pro chronické pacienty je spuštěno od 24. března 2021.
  • Platnost vydaného kódu je do 30. dubna 2021.
  • Vydaný kód od lékaře/specialisty je nepřenosný.
  • Je doporučeno volit očkovací místo v blízkosti bydliště.
  • Pokud dostanete termín očkování, je nutné s sebou vzít lékařskou zprávu, kterou prokážete zdravotní diagnózu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.