Meteorolog Martin Štros promluvil o tom, jaká letos bude zima

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 10. 2022

Topná sezóna odstartovala. Pravidlem ale bývá, že v říjnu si už české domácnosti v určitých lokalitách musí při chladnějším počasí začít přitápět. Kromě toho, že aktuální teploty jsou nadprůměrně vysoké, uklidnily obchodníky s plynem i prognózy počasí na další měsíce, které slibují teplejší zimu, než je normál. Ceny plynu na burze tak začaly i díky teplému počasí rychle klesat. Na prognózy k letošní zimě odpověděl pro ŽivotvČesku.cz meteorolog serveru Meteocentrum Martin Štros.

Zcela jistě lidí zajímá, lze vůbec už nyní předpovědět, jaká letošní zima bude?

Podrobná předpověď počasí na více jak 14 dní v současné době bohužel není možná – předpokládá se, že kolem 2 týdnů dopředu už je chování atmosféry natolik chaotické, že detailní předpověď hodinu po hodině na více než 14 dní dopředu asi nebudeme mít k dispozici nikdy.

Objevují se ale tu a tam výhledy na období, které je poměrně vzdálené...

Ano, existují však předpovědi pomocí klimatologických modelů, které sice neumožňují prognózu den po dni, ale udávají odhadovanou celkovou měsíční odchylku od normálu. Ty vychází třeba z teploty oceánu, která má velkou tepelnou setrvačnost (v řádu měsíců), a tudíž může napovědět o vývoji v delším čase. Podle shody více běhů takovýchto modelů lze usuzovat na pravděpodobnost, s jakou taková předpověď charakteru počasí vyjde.

Dobře. Dalo by se určit, jaká je pravděpodobnost studené zimy, a to už nyní?

Nejnovější výstupy evropských modelů slibují, že by zima měla být relativně mírnější. Americký model dokonce slibuje velmi nadprůměrně teplou zimu celé Evropě. Předpokladem pro teplejší zimu je především vysoká teplota Atlantského oceánu, která by měla celou zimu mít tendenci ohřívat vzduch hlavně v západní Evropě. Třeba Británie se může těšit na teplejší zimu s velmi vysokou pravděpodobností. Směrem na východ už význam oceánu klesá. Zde ve finále bude více záležet na proudění vzduchu, jak moc se k nám a do východní Evropy bude teplejší vzduch dostávat.

Chápu správně, že se lidé nemusí obávat topné sezóny?

Informaci o očekávané relativně teplé zimě je třeba číst tak, že předpokládané průměrné teploty za tři měsíce budou pravděpodobně o 1 až 2 stupně vyšší, než je dlouhodobý normál. U tohoto typu předpovědí nicméně platí, že i v rámci celkově teplejší zimy se mohou objevit, a pravděpodobně i objeví, epizody studeného mrazivého počasí. To samé lze říci i o sněhové pokrývce, které v celkovém součtu očekáváme spíš méně, ale krátkodobě nejsou přívaly sněhu vyloučeny ani v nadcházející zimě.

Co si tedy máme odnést z článků, které nyní hrozí abnormální zimou?

Katastrofické scénáře jsou bohužel zpravidla čtenější než umírněnější pohled pracující s pravděpodobností a nejistotou. Zprávy hrozící abnormální zimou bývají například založené na nějaké jednotlivé změně v globálním proudění, která však sama o sobě extrém nevyvolá, nejednalo se o seriózní zdroje.

Takže lidé se mohou spolehnout, že letos je tuhá zima nečeká?

Vzhledem ke zmíněné nejistotě je samozřejmě možné, že blížící se zima bude nějakým způsobem vybočovat z normálu, nicméně aktuálně se jako nejpravděpodobnější jeví spíše onen teplejší scénář.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.