Meteorologové varují před silnými bouřkami a povodněmi. Dagmar Honsová upřesnila, kdy budou vrcholit

Počasí - Ilustrační foto
Počasí – Ilustrační foto
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2021

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal v pátek po poledni výstrahu před silnými bouřkami. Vyloučit nelze ani povodňovou aktivitu. Výstraha je v platnosti od dnešního odpoledne do nedělní 23. hodiny. "Během víkendu bude počasí v Česku pod vlivem výškové tlakové níže, která bude přinášet převážně velkou oblačnost a na většinu území déšť nebo přeháňky, místy i silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 45 mm," upřesnila víkendovou předpověď pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Výstraha před silnými bouřkami platí pro Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj a pro Prahu. Pravděpodobnost výskytu je vysoká.

"Během víkendu bude počasí v Česku pod vlivem výškové tlakové níže, která bude přinášet převážně velkou oblačnost a na většinu území déšť nebo přeháňky, místy i silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě až kolem 45 mm," upřesnila pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, co mohou bouřky přinést.

Český hydrometeorologický ústav varuje i před povodněmi. Výstraha platí pro Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj a Kraj Vysočina.

"Vzhledem k nasycení půdy vodou bude docházet k vzestupům hladin řek. Srážky budou ustávat až během nedělního večera. Nejvyšší odpolední teploty ale budou zůstávat letní – v odpoledních maximech naměříme až 28 °C. Hned po víkendu bude docházet k ubývání oblačnosti a přeháňky se budou vyskytovat pouze ojediněle. Konečně nás tak po víkendu čeká stabilnější červencové počasí bez silných bouřek," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, co může povodně zapříčinit a kdy se počasí zlepší.

Nebezpečí představují nejen bouřky a intenzivní srážky, ale i jev, který je přináší. "Výškovou tlakovou níži můžeme pozorovat v hladině 500 hPa a bude postupovat z Německa, přes Alpy až nad Jaderské moře. Vliv tlakové níže přinese únavu, nervozitu a špatnou náladu a to zejména u chronicky nemocných a starších generací. U meteosenzitivních jedinců se mohou vyskytnout oběhové poruchy a bolest hlavy," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.