Meteorologové varují před silnými bouřkami. Odborníci popsali, jak se v nebezpečném počasí chovat

Počasí, bouřka - ilustrační snímek
Počasí, bouřka – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 6. 2021

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před velmi silnými bouřkami. Ty většinu území zasáhnou už v noci z pondělí na úterý a mohou být doprovázeny silným větrem, přívalovým deštěm či krupobitím. Odborníci řekli, jak se v takovém počasí chovat. "Doporučujeme lidem, aby v případě silné bouřky nevycházeli a pokud je to možné, aby nejezdili autem," řekl pro ŽivotvČesku.cz Martin Kavka, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. "Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími či poletujícími předměty," upřesnila mluvčí ČHMÚ Monika Hrubalová pro ŽivotvČesku.cz.

Výstraha před bouřkami platí pro Středočeský kraj (Benešov, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Čáslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Kolín, Kralupy nad Vltavou, Kutná Hora, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Říčany, Sedlčany, Vlašim, Votice), Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina a Prahu.

ČHMÚ vydal výstrahu i před velmi silnými bouřkami, které zasáhnou Česko v úterý. Varování platí konkrétně pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj a Kraj Vysočina.

Meteorologické jevy s vysokým stupněm nebezpečí není radno podceňovat, naopak je třeba jim přizpůsobit chování. "Při bouřkách máme v Praze dost výjezdů. Pokud se k nim přidá silný vítr v kombinaci s přívalovým deštěm, kdy jsou kořeny stromů podmáčené, může dojít k pádu stromu na komunikaci. Doporučujeme lidem, aby v případě silné bouřky nevycházeli a pokud je to možné, aby nejezdili autem," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Martin Kavka pro ŽivotvČesku.cz.

"Co se týká zabezpečení domácnosti, tam radíme lidem, aby na balkonech či zahradách neměli věci, které by silný vítr mohl odvát, aby nedošlo k poškození cizího majetku nebo zranění jiných osob. Praha je pak například specifická v tom, že nedoporučujeme chodit do vybudovaných lesoparků, kde by mohl strom na někoho spadnout," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Martin Kavka.

Mluvčí ČHMÚ vysvětlila, co mohou silné bouřky způsobit. "Nebezpečí představují blesky a kroupy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími či poletujícími předměty. Je nutné zabezpečit okna, skleníky a volně položené předměty. Není vhodné vstupovat či vjíždět do proudící vody nebo zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snižte rychlost jízdy a jeďte velmi opatrně," řekla pro ŽivotvČesku.cz Monika Hrubalová a popsala, co lze očekávat kromě bouřek.

"V bouřkách je předpovídán i silný vítr, obzvláště v Praze i středních Čechách. Hrozí také přívalové deště a kroupy. Lidé hodně opomíjejí květináče. Mají je například volně položené na oknech, škodu může utrpět majitel ale i někdo jiný. Není také dobré nechat na zahradě plastový nábytek, protože ten uletí pryč a zase může způsobit škodu. Možná si leckdo neuvědomí, že vítr v rychlosti 70 nebo 80 metrů za sekundu je opravdu silný," uzavřela Monika Hrubalová z Českého hydrometeorologického ústavu pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.