Na Čechy čeká ve čtvrtek večer i Cristiano Ronaldo. Sedm zajímavostí, které o legendárním fotbalistovi nosícím číslo 7 nejsou příliš známé

Ronaldo s partnerkou Giorginou Rodriguezovou ještě v dresu Juventusu.
Ronaldo s partnerkou Giorginou Rodriguezovou ještě v dresu Juventusu.
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2022

Není na světě aktuálně dvou slavnějších fotbalistů, než jsou Argentinec Lionel Messi (34) a Portugalec Cristiano Ronaldo (37). Podle některých odborníků jde dokonce o dva nejlepší hráče, kteří kdy na travnatém hřišti nastupovali. Druhý jmenovaný se přitom ve čtvrtek večer velmi pravděpodobně postaví i českým reprezentantům v zápase Ligy národů. Ronaldo má přitom s Čechy bilanci dvou zápasů, dvou gólů a dvou vítězství. To jsou fakta, stejně jako následujících sedm věcí, které o něm možná nevíte. Pro ŽivotvČesku.cz legendární »sedmičku« okomentoval bývalý reprezentant Martin Fenin (35).

Podle Martina Fenina, v současnosti působícího v týmu FK Řeporyje, je Cristiano Ronaldo hráčem, který se lidově řečeno rodí jednou za sto let. "Má geniální fotbalové myšlení, fantastický pohyb a umí strhnout tým ke hře i v momentě, kdy je pro něj výsledek nepříznivý. Pro fotbal se zkrátka narodil," uvedl pro ŽivotvČesku.cz o Portugalci muž, který v roce 2007 vyhrál ocenění »Talent roku« v anketě ČR Fotbalista roku.

1 - Potrat
Když se jeho maminka Dolores Aveiro (67) dozvěděla, že je těhotná, zvažovala kvůli chudobě potrat. "Chtěla jsem potratit, ale lékař mi to nedoporučil," napsala ve své autobiografii s názvem Odvaha matky. Zkoušela se prý proto dítěte zbavit podle »zaručených« rad - pila teplé pivo a běžela tak dlouho, dokud nepadla vyčerpáním, uvedl portál Independent. Nevyšlo to a fotbal díky tomu nepřišel o jednu ze svých největších ikon. Narozeniny přitom slaví 5. února, stejně jako další dvě fotbalové hvězdy – Brazilec Neymar (30) a Argentinec Carlos Tévez (38).

2 - Otec
Jméno Ronaldo vymyslel jeho otec José Dinis Aveiro (†52), protože jeho oblíbencem byl tehdejší americký prezident Ronald Reagan. Otec slavného fotbalisty zemřel v roce 2005 na selhání jater v důsledku alkoholismu. "Otce jsem vlastně neznal, byl to opilec, a proto jsme si nikdy nemohli normálně popovídat. Bylo to opravdu těžké," popsal Ronaldo v televizním rozhovoru na stanici ITV.

3 - Operace
V patnácti letech musel podstoupit operaci srdce, protože mu při nízké fyzické zátěži fungovalo moc rychle. Jeho máma od té doby ve vtipu říká, že se stal ještě rychlejším. "Na operaci použili jistý druh laseru. Zákrok podstoupil ráno a ještě týž den odpoledne ho pustili domů," popsala Ronaldova matka deníku The Sun. "Léčba probíhala bez problémů a rychle se vrátil do tréninkového procesu. Měla jsem obavy, ale Cristiano se tím nestresoval," dodala.

4 - Testy
Ronaldo měl při testech v roce 2018 jen sedm procent tělesného tuku, zatímco profesionální fotbalisté obvykle mívají deset až jedenáct procent. Svalové hmoty měl naopak 50 procent, přičemž běžná hodnota se pohybuje okolo 46 procent. "Znáte moje statistiky. Nerad zůstávám ve své komfortní zóně, naopak rád objevuji nové výzvy. Jako vždy se pokusím dokázat, že jsem top hráč, budu tvrdě pracovat v tréninku a doufám, že vše půjde velmi dobře," řekl Ronaldo při přestupu do Juventusu Turín, jak uvedl deník Independent.

5 - Kamarád
K fotbalovému úspěchu Ronaldovi podle jeho slov pomohl i kamarád Albert Fantrau. V zápase mládežnické soutěže totiž mohl dát gól, míč ale přenechal Cristianovi, který neomylně zavěsil. Na zápase byl pozorovatel z klubu Sporting Lisabon, který následně Ronalda i díky tomuto gólu angažoval. Albert prý Cristianovi na otázku, proč nedal gól sám a pomohl mu se ukázat v dobrém světle, odpověděl: "Protože jsi lepší než já."

6 - Tetování
Zatímco u fotbalistů je tetování obecně v módě a pomalovat tělo si nechal i Lionel Messi, Ronaldo to odmítá. Důvod je prostý - pravidelně daruje krev, což by po tetování několik měsíců nemohl. Zároveň je také členem portugalské asociace pro boj proti leukémii a od roku 2010 je rovněž registrován jako dárce kostní dřeně. Svou činnost v tomto směru ještě zesílil poté, co o rok později onemocněl leukémií syn jeho spoluhráče z reprezentace Carlose Martinse.

7 - Číslo 7
Když poprvé přestupoval do Manchesteru United, nechtěl dnes své proslulé číslo sedm. Bál se prý odpovědnosti, protože ho před ním v anglickém velkoklubu nosila jména jako George Best nebo David Beckham, uvedl to magazín Goal. Přestože chtěl 28, trenér mu sedmičku dal jako znamení důvěry. Při odchodu z Manchesteru se na jeho představení v dresu Realu Madrid přišlo podívat 80 tisíc lidí, čímž překonal Diega Maradonu. Právě tento argentinský šikula byl přitom v mládí jeho vzorem.


Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.