Na ubytování uprchlíků vyplatily úřady práce celkem asi 2,66 miliardy korun. Karel Havlíček nevyloučil v některých případech zneužití dávek

Karel Havlíček
Karel Havlíček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 7. 2023

Komentář: Úřady práce na solidárním příspěvku na ubytování uprchlíků vyplatily celkem asi 2,66 miliardy korun. Podporu mohli získat lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě přijali běžence zdarma či za úhradu energií nejméně na 16 dní v měsíci v kuse. V červnu jim stát poskytl 17.500 dávek za celkem 164,2 milionu korun. Vyplývá to z údajů o vyplácených dávkách, které zveřejnilo ministerstvo práce. Solidární příspěvek se poskytoval do konce června, od července se podpora uprchlíků změnila. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého dvojnásobného ministra Karla Havlíčka, jak se na astronomickou sumu v rámci výdajů dívá. Odpověděl i na to, zda lze zcela vyloučit, že mohlo v některých případech dojít ke zneužití dávek. Z jeho slov vyplynulo, že to nelze.

Příspěvek zavedl takzvaný lex Ukrajina. Pravidla a výši nastavila vláda v nařízení. O dávku bylo možné žádat zhruba od půlky loňského dubna. Do konce loňského června se dalo získat na ubytovanou osobu na měsíc 3000 korun, nejvýš 12.000 korun. Za poslední rok se pak na ubytovaného v samostatném bytě vyplácelo 5000 korun, na dva 9000 korun, na tři 12.000 korun, na čtyři 14.000 korun a na pět a více osob 15.000 korun. Pokud lidé měli příchozí u sebe doma, mohli pobírat 3000 korun na měsíc na osobu, nejvýš ale 9000 korun.

Loni solidární ubytovatelé od státu dostali 1,62 miliardy korun a letos v prvním pololetí 1,04 miliardy korun. Podle dřívějších informací dvě třetiny ubytovaných příchozích měly bydlení v samostatném bytě, třetina v domácnostech.

V červnu úřady práce vyplatily 17.500 příspěvků za 164,2 milionu korun. Průměrná podpora dosahovala 9384 korun. Nejnižší byl počet dávek v březnu. Bylo jich 15.600 za 142 milionů korun. Loni v červnu se poskytlo 26.100 příspěvků za 217,6 milionu korun. Průměrná částka činila 8337 korun. Do října počet podpořených domácností klesal, snížil se na 19.400. V dalších dvou měsících se pohyboval kolem 20.500, v lednu a únoru přesáhl 23.100. Poté se znovu snížil.

Příspěvky se daly vyřizovat jen on-line. Systém měl zpočátku technické problémy. Letos v zimě pak kvůli podezření na případné podvody úřady práce řadu žádostí zamítaly a žadatelé museli po vyzvání do poboček přinést doklady o ubytovaných či bytě. Na možné zneužívání digitalizovaných dávek a nedostatečnou kontrolu poukazovaly odbory. Hospodářské noviny před časem napsaly, že úřad práce vyplatil přes 600.000 korun skupině žadatelů s jedním společným účtem. Ředitel ministerské sekce informačních technologií a pověřený šéf úřadů práce Karel Trpkoš v polovině dubna řekl, že úřady podaly dvě desítky trestních oznámení, kontroly »masivní zneužívání« neprokázaly a počet zamítaných žádostí se výrazně nezvedl.

Podpora na bydlení uprchlíků se od července změnila. Solidární příspěvek se přestal vyplácet. Nouzové ubytování v zařízeních těm, kteří mohou pracovat, hradí stát pět měsíců. Běženci si mají živobytí a bydlení pak platit sami. Získat na to mohou případně humanitární dávku, ale jen tehdy, pokud je jejich příjem a úspory nižší než životní minimum a stanovené náklady na bydlení. Organizace na pomoc příchozím poukazují na omezení pomoci, podle nich je pro uprchlíky obtížné vyžít a bydlení hradit.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila lídra stínové vlády Karla Havlíčka, který se domnívá, že ke zneužití dávek asi dojít mohlo, ale celkovou podporu odmítl podrobit kritice.

"Podle všech indicií ke zneužití skutečně mohlo dojít. Nebylo by ale fér kvůli tomu šmahem odsoudit celý systém. Nehodlám se chovat stejně jako současná vláda, která je chytrá jak rádio ohledně toho, jak se měla vyplácet covidová podpora. Také tam byla určitá zneužití, ale v kontextu toho, že 700 tisíc podnikatelů tehdy dostalo řádnou podporu, to bylo něco, čemu se nedalo úplně zabránit. Proto dnes nebudu hystericky kritizovat," uvedl na dotaz pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.