Naděje na Vánoce doma pohasíná. Terezu H. čeká zásadní rozhodnutí. Co se aktuálně s Češkou děje, uvedla mluvčí ministerstva

Tereza H.
Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 12. 2021

Téměř čtyři roky života v láhaurském vězení Kot Lakhpat ztratila pětadvacetiletá Češka Tereza H. poté, co byla v lednu 2018 zadržena na pákistánském letišti. Stalo se tak kvůli zásilce téměř devíti kilogramů heroinu, kterou celníci objevili v jejím kufru. Její medializovaný případ skončil nakonec osvobozujícím rozsudkem letos v listopadu. Doposud se Češka ale z Pákistánu nedostala. O aktuálním stavu mladé ženy promluvila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová. "Do jisté míry má omezené kontakty, nicméně pořád vyjednáváme o tom, za jakých podmínek a kdy by mohla odcestovat. V řádu dnů nebo týdnů by se mohlo povést získat pro ni potřebné výjezdní povolení," uvedla pro ŽivotvČesku.cz.

Vánoce strávené v rodném Uherském Hradišti s rodinou zůstanou zřejmě pouze vysněnou představou - tak se dá mluvil o případu Češky, která po svém zadržení byla následně v březnu 2019 odsouzena k trestu odnětí svobody v délce osmi let a osmi měsíců a pokutě. V dubnu se proti verdiktu odvolala a soud jí minulý měsíc dal podle jejího právníka za pravdu.

Zadržovaná Tereza H. od počátku tvrdila, že do Pákistánu přijela jako modelka a někdo jí heroin do kufru podstrčil. Soud zrušil její trest i obvinění a přibližně tři týdny po tomto verdiktu už vyhotovil písemný rozsudek potřebný k jejímu propuštění. Podle soudu pochybili policisté, v případu bylo ale podle soudu nesrovnalostí více.

Češka nakonec v doprovodu pracovníků české ambasády v Pákistánu našla útočiště na tajném místě, kde vyčkává, až obdrží dokumenty, které ji opravňují k vycestování ze země. Komplikací ale aktuálně je v souvislosti s vydáním jejího pasu, který stále zadržují celníci. Podle deníku Blesk celníci požadují, aby se Tereza dostavila k soudu osobně a podala žádost svým jménem, případně aby ji podala prostřednictvím ambasády. Jednání ohledně jejích dokumentů bylo odročeno na 18. prosince.

"Tamní právo je svým způsobem nepředvídatelné. Ale dokud setrvává stále na pákistánském území, dá se říci, že je pořád v jejich moci. Nemáme žádné právní smlouvy s Pákistánem, pokud se však dostane do Česka, všechno pro ni bude výrazně jednodušší. Česká republika nevydává, takže bychom ji určitě nevydali a pákistánské úřady by neměly žádné »páky«, jak ji dostat zpět," zhodnotil případ pro ŽivotvČesku.cz odborným pohledem bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta (50).

Podle slov tiskové mluvčí ministerstva zahraničních věcí Evy Davidové není zatím v případu Terezy H. žádný zásadní posun, nicméně z české strany je vytvářen velký tlak na to, aby se Češka vrátila zpátky a co nejdříve opustila Pákistán.

"Zastupitelský úřad je nadále v kontaktu jak s rodinou, jejími právníky, tak i s ní. Do jisté míry má omezené kontakty, nicméně pořád vyjednáváme o tom, za jakých podmínek a kdy by mohla odcestovat do České republiky. Cílem je samozřejmě to, aby mohla odjet co nejdříve a stále věříme, že v řádu dnů nebo týdnů by se mohlo povést získat pro ni potřebné výjezdní povolení. Vše samozřejmě záleží na pákistánských úřadech, s nimiž komunikujeme," vyjádřila se pro ŽivotvČesku.cz a dodala: "Ambasáda ji má nyní v podstatě po svými křídly, takže zajišťuje všechny nezbytné úkony, aby tam mohla normálně žít a fungovat."

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.