Napětí na Hradě roste. Pavel vydal příkaz a čeká, co vyplave ke Fremrovi z archivů. Jeho předchůdce Zeman vysvětlil, proč od něj soudce dostal stopku

Prezident Petr Pavel v Senátu ČR pro podporu jmenování ÚStavních soudců
Prezident Petr Pavel v Senátu ČR pro podporu jmenování ÚStavních soudců
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2023

Prezident Petr Pavel požádal o informace k soudci Robertu Fremrovi z Archivu bezpečnostních složek a Archivu hlavního města Prahy. Rozhodnutí, zda Fremra jmenuje ústavním soudcem, prezident zveřejní, až se s informacemi seznámí. Pavel to dnes uvedl na sociální síti X, dříve Twitteru. Fremr, jehož nominaci na ústavního soudce minulý týden schválil Senát, čelí kritice za rozsudky v době komunistického režimu, mimo jiné nad emigranty. Exprezident Miloš Zeman ve středu ale vyvrátil tvrzení, že minulost Fremra byla neznámá věc, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz.

Pavel uvedl, že každou osobnost české justice, kterou navrhne na ústavního soudce, vybírá po pečlivé úvaze a prostudování všech dostupných informací. "To platí i u Roberta Fremra. Není mi proto lhostejné aktuální prohlášení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), že se v Archivu bezpečnostních složek nachází sedm kartonů archivních materiálů. Údajně je doposud nikdo systematicky nestudoval," dodal prezident.

Pavel proto požádal o poskytnutí relevantních informací a zdrojů v této věci, aby se detailně seznámil s jejich obsahem, podotkl. Archiv hlavního města Prahy požádal o seznam rehabilitačních spisů Obvodního soudu pro Prahu 4, které se týkají případů, kde Fremr rozhodoval. "Nemám v úmyslu jakékoliv rozhodnutí přezkoumávat, ale nechci ignorovat upozornění na nové, dosud neposouzené informace. Až se s nimi seznámím, bez odkladů zveřejním své rozhodnutí," uvedl.

Prezident v pondělí oznámil, že Fremra prozatím ústavním soudcem nejmenuje, i když pro něj získal souhlas Senátu. Nové informace o Fremrově působení v trestní justici před listopadem 1989 chce prostudovat a konzultovat s odborníky, řekl. Fremr rozhodnutí respektuje.

Pro ŽivotvČesku.cz na dotaz předchůdce Pavla v prezidentském úřadu Miloš Zeman uvedl, že minulost Fremra není zase takovou neznámou, jak se nyní obecně tvrdí. "Dostal jsem asi před dvěma lety návrh na jmenování pana Fremra předsedou Nejvyššího soudu. Opatřil jsem si z našeho analytického odboru informace o jeho minulosti a na jejich základě pana Fremra nejmenoval," řekl Miloš Zeman pro ŽivotvČesku.cz, který tím zároveň upřesnil, do jaké funkce mu byl Fremr navrhován.

Média v posledních dnech rozebírala Fremrovo rozhodování v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988. Trojici mladíků tehdy vinila obžaloba z více než stovky trestných činů, z nichž nejzávažnější bylo záškodnictví. Fremr připustil, že kauzu zmanipulovala komunistická tajná policie (StB). Uvedl ale, že se to z jejích svazků dozvěděl teprve nedávno. Zároveň odmítl tvrzení, že byl za komunistické éry prorežimním soudcem. Další informace zveřejnil v neděli senátor Marek Hilšer z klubu Starostů. Na sociální síti X napsal, že Fremr mezi lety 1983 a 1985 odsoudil více než 100 lidí za emigraci, z nichž mnozí přišli o majetek a jejich rodiny byly postiženy perzekucí.

Pavel v Senátu minulý týden řekl, že Fremr získal nominace na ústavního soudce od nejvyššího počtu právních institucí, na které se prezident při výběru ústavních soudců obrátil. Respekt si Fremr v minulosti získal jako soudce českého Nejvyššího soudu, člen Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu a soudce i místopředseda Mezinárodního trestního soudu. V posledních letech je místopředsedou Vrchního soudu v Praze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.