Nová varianta viru umí obejít PCR test. Roman Prymula promluvil o závažnějším kmeni

Koronavirus - Ilustrační snímek
Koronavirus – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 2. 2021

Odborníci ze Skandinávie ohlásili další, dosud neznámou mutaci koronaviru. Jde o prozatím nazvanou finskou variantu viru, která dokáže obelstít minimálně jeden z PCR testů doporučovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Je možné, že se šíří zatím bez větších záchytů. "Mutace se budou spontánně objevovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.

O nové variantě viru informovala společnost Vita Laboratories se sídlem v Helsinkách s tím, že není pravděpodobné, že by mutace vznikla přímo v tamním prostředí. Zdůvodnila to tím, že konkrétně ve Finsku se od začátku pandemie nakazilo poměrně nízké množství lidí.

"Každá nová varianta viru může přelstít nejen PCR test, ale všechny typy diagnostických testů, když si pozmění místo, které daný test rozpoznává. I proto je třeba používat kvalitní PCR testy namířené proti několika úsekům genu a nikoli třeba antigenní testy rozpoznávající jediné místo na molekule některého virového proteinu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Varianta viru označovaná jako Fin-796H se liší od současných mutací viru, tedy britské a jihoafrické, tvrdí Vita Laboratories v prohlášení, z něhož cituje britský Evening Standard.

Laboratoř dosud neznámou mutaci viru objevila ve spolupráci s biotechnologickým institutem helsinské univerzity ve vzorku odebraném v jižním Finsku.

"Mutace obsažené v této variantě ztěžují její detekci minimálně u jednoho typu PCR testu doporučovaného Světovou zdravotnickou organizací (WHO). To může mít zásadní dopad na zjišťování rozsahu nákazy," uvádějí finští experti.

Podle epidemiologa Romana Prymuly je vysoce pravděpodobné, že bude docházet k dalším mutacím virů. "Postupně přibývají informace o šíření mutovaných variant v jednotlivých zemích, ale i vlastnostech jednotlivých mutací. Mutace se budou spontánně objevovat a určitě není možné do budoucnosti vyloučit, že vznikne varianta, která bude výrazně klinicky závažnější a zároveň se bude rychle šířit," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.