Olga Richterová: V současnosti na tom jsou nejhůře samoživitelé a samoživitelky, ne všichni důchodci

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2021

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (39) chce podle svých slov v dalších týdnech týdnech debatovat o tom, jak navýšit důchody nad rámec standardní valorizace. Částku, kterou by navrhla, nechtěla konkretizovat. Obecně ale mluvila v pořadu Otázky Václava Moravce o několika stokorunách měsíčně. "V současnosti na tom jsou nejhůře samoživitelé a samoživitelky, ne všichni důchodci," řekla pro ŽivotvČesku.cz Pirátka Olga Richterová.

Zákonná valorizace na příští rok by měla činit v průměru 450 korun měsíčně, což je polovina částky, na níž jsou senioři zvyklí, uvedla Maláčová. Připouští sice i možnost jednorázové částky, jako tomu bylo minulý rok, dlouhodobě výhodnější by ale pro důchodce bylo zvýšení standardní valorizace, poznamenala.

"V minulosti jsme hlasovali pro lepší valorizaci, podporujeme férový růst důchodů. Stalo se ale to, že vláda přestala hledět na souvislosti. Mě to trápí v tom, že pro kvalitu života je určující také kvalita zdravotní péče, sociální služby a zejména pro osamělé seniory ve větších městech také podpora v bydlení, a to vše také musíme zaplatit ze státního rozpočtu. V současnosti na tom jsou navíc podle čísel nejhůře samoživitelé a samoživitelky, tedy neúplné rodiny s dětmi, které mají zcela nejnižší příjmy na hlavu. Máme navíc velké výdaje na boj s pandemií, velké výdaje kvůli vládnímu chaosu. Celkově nechci snižovat, že řada lidí má nízké důchody a přála bych si jejich růst, ale inflace je opravdu zohledněna dostatečně. Problém jsou ty nejnižší důchody, proto je pro nás důležitý právě důstojný minimální důchod," řekla pro ŽivotvČesku.cz poslankyně Olga Richterová, která vidí přidávání důchodcům před volbami jako taktický krok.

Průměrný starobní důchod překročil letos hranici 15.000 korun. Na konci prvního čtvrtletí vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení v průměru starobní penzi 15.351 korun.

Vláda ANO a ČSSD při svém nástupu slíbila, že průměrný důchod do letošních podzimních sněmovních voleb dosáhne 15.000 korun. Prosadila v minulých letech dvakrát vyšší přidání, než nařizoval zákon. Pro loňský rok to bylo o 151 korun a pro předloňský o 300 korun. Podle zákona by se přidávalo v minulém roce průměrně o 749 korun a v předminulém o 600 korun měsíčně. Loni navíc prosadil kabinet mimořádný příspěvek 5000 korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.