Omezení důchodové valorizace Jiří Paroubek okomentoval příběhem ze svého dětství. Za zlé má, že změna přichází po prezidentské volbě

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 2. 2023

Návrh novely s omezením připravované červnové mimořádné valorizace penzí se vláda chystá schválit v pondělí. Podle normy by přidání kvůli inflaci mělo být nižší jen jednorázově. Sněmovna by o něm měla rozhodovat na mimořádné schůzi 28. února. Politici opozičních hnutí ANO a SPD navrhovanou změnu kritizují a odmítají ji podpořit. Negativním pohledem se připojil bývalý předseda vlády a v současnosti důchodce a politický komentátor Jiří Paroubek (70), který pro ŽivotvČesku.cz přiblížil svůj pohled na věc. Z jeho slov vyplynulo, že vláda záměrně omezuje důchodovou valorizaci až po prezidentské volbě.

Podle nynějších pravidel by se měl od června zásluhový procentní díl penzí zvýšit kvůli inflaci o přírůstek cen za období od loňského července do letošního ledna. Ministerstvo práce v podkladech k novele uvedlo, že ceny rostly o 11,5 procenta a průměrný starobní důchod by se zvedl o 1770 korun. Letos by tak bylo potřeba 34,4 miliardy korun navíc. Vláda se ve středu shodla na omezení valorizace. Podle návrhu by se zásluhová procentní výměra měla od června zvednout o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrný starobní důchod by se navýšil o 760 korun. Stálo by to 15 miliard navíc. Výdaje budou na dluh.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Jiřího Paroubka, který situaci okomentoval příběhem ze své rodiny. "Vzpomínám si, když jsem byl kluk a můj dědeček mi říkal, že přijde doba, že když budeš chtít umřít, tak budeš muset přijít za mistrem a říct mu, aby ti na to dal náhradní volno. A myslím, že ta doba pomalu nadchází a je to už opravdu moc," uvedl k tomu, že někteří dnešní penzisté musejí i v důchodu chodit pracovat, aby finančně vyžili na celý měsíc a nespadli do dluhové pasti.

"K tomu bych navíc řekl, že to má rozměr perfidnosti, kdy vládní koalice počkala po prezidentské volbě, aby se k tomu oba kandidáti nemuseli vyjadřovat, což vnímám jako prvotřídní hnusárnu," dodal pro ŽivotvČesku.cz expremiér a někdejší šéf sociálních demokratů.

Opoziční ANO a SPD míní, že navrhovaná změna by mohla být protiústavní. Ministr financí Zbyněk Stanjura (58) označil vyjádření opozice za folklor, protiústavnosti se neobává. Návrh novely by měla vláda schvalovat v pondělí na mimořádném jednání na dálku. Poté ho chce poslat do Sněmovny, která by o něm měla jednat 28. února na mimořádné schůzi.

Podle ministerstva práce nejde o diskriminační a svévolné rozhodnutí. Resort v podkladech uvádí, že střední a vyšší důchody porostou méně ve prospěch nižších penzí. Podle autorů návrhu je ale omezení jednorázové a zachovává se pravidlo, že vyšší penze vzrostou o vyšší částku, i když dočasně méně.

Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19.438 korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.