Politický marketér zhodnotil, jaký trumf má ve funkci nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nad Adamem Vojtěchem

Profimedia
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
klara.zankova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 22. 12. 2021

Nový kabinet premiéra Petra Fialy (57) už převzal pomyslné žezlo moci a má rozdělené také ministerské posty. Novým šéfem rezortu zdravotnictví se stal místopředseda TOP 09  a lékař Vlastimil Válek (61), který nastoupil po Adamu Vojtěchovi (35). Expert na politický marketing Karel Komínek zhodnotil silné a slabé stránky nového šéfa rezortu. "Angažuje se v akademickém prostředí, už jen svou autoritou zaručuje nějaký větší standard v tom, že jeho kroky budou podloženy jistou odborností," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (35) byl do funkce oficiálně jmenován 13. prosince 2017 a už tehdy měl příležitost prokázat své schopnosti a vyjádřit také politické názory. Vedl rezort mimo jiné na samém začátku epidemie koronaviru v březnu 2020, během druhé vlny 21. září odstoupil z funkce a po sedmiměsíční pauze a třech ministrech ve funkci začal rezort řídit znovu.

Říjnové volby do Poslanecké sněmovny rozhodly o vítězi, kterým se stala koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), společně s Piráty a STAN vytvořila pětikoalici – v dolní komoře Parlamentu má 108 poslaneckých mandátů. Prezident Miloš Zeman (77) jmenoval 28. listopadu na zámku v Lánech nového premiéra Petra Fialu (57) a v pátek 17. prosince v 11 hodin také nový kabinet, v němž post v pořadí 25. ministra zdravotnictví přebral místopředseda vlády Vlastimil Válek.

Podle politického marketéra Karla Komínka z Institutu politického marketingu má oproti exministrovi Vojtěchovi (bude působit jako velvyslanec ve Finsku) jednu výraznou přednost, ale stejně tak slabinu, na níž ještě musí hodně zapracovat.

"Když se na to podíváme z hlediska komunikace, úplně šťastné to není. Politika je ve své podstatě jakýsi »prodej« lepší budoucnosti. Základní věcí, kterou člověk u politika potřebuje a hledá, je důvěryhodnost. V tomto ohledu si myslím, že pan profesor Válek už jen díky své aprobaci, akademickému prostředí, v němž se pohybuje, a také autoritě zaručuje nějaký větší standard. Kroky, které bude činit, budou podloženy jistou odborností. To lze považovat hned na začátku za jeho trumf, protože lékaři v České republice se obecně těší nebývalému respektu. Nicméně to mu samo o sobě nemůže automaticky zaručit, že bude v komunikaci úspěšnější. Používá velmi komplikovaná souvětí, mluví hodně odborně a často se do toho zamotává. Což lze vnímat jako jeho slabou stránku, protože lidé potřebují jednoduše a srozumitelně vysvětlovat. Pan ministr Válek tohle neumí a bude se to muset velmi rychle naučit, protože ho pravděpodobně čekají krušné chvíle, a to možná už na konci ledna," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Snadné to nebude mít logicky ani nová vláda Petra Fialy, kterou v roce 2022 čeká hodně náročných výzev. Nahradila bývalý kabinet předsedy hnutí ANO Andreje Babiše (67), ten od 11. listopadu letošního roku do 17. prosince zůstával premiérem v demisi.

"Ať už jde o ekonomické problémy, kupříkladu inflace, koronavirová epidemie, stupňující se napětí na hranicích Ukrajiny a podobně... Je toho poměrně dost, co nás bude v novém roce čekat a vláda má před sebou nyní obrovský komunikační úkol. Zejména v tom, že se prezentovávala, jak nebude podporovat lockdowny, což asi nebylo úplně rozumné vzhledem k tomu, že nikdo nemůže předpovídat budoucnost a varianta omikron ještě může sehrát svou roli. Nová vláda se nechce hned na začátku uvést nějakými drakonickými opatřeními, ale bohužel je celkem pravděpodobné, že až se všichni sejdou na Vánoce, kde se často potkávají typicky tři generace, může nastat nárůst nemocných. Pak bude vláda nucena přistoupit k opatřením a nastane největší úkol, jak si zachovat tvář s ohledem na to, co slibovala. A také, jak se vymezovala vůči opatřením, která dělala předtím Babišova vláda. A musí to fungovat, aby jim lidé byli schopni věřit," uzavřel Karel Komínek pro ŽivotvČesku.cz, jaké kroky bude muset konat vláda Petra Fialy po Novém roce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu