Překvapený kandidát na prezidenta Karel Janeček: Jedním z neuznaných podpisů je můj vlastní

Karel Janeček
Karel Janeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2022

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Janečka a Karla Diviše, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. První jmenovaný - miliardář a matematik - pro ŽivotvČesku.cz zaslal vyjádření, ve kterém uvedl, že podal ve středu oficiální odvolání u Nejvyššího správního soudu v Brně. Poměrně silně ho překvapilo, že jeho podpis nebyl uznán. "Je velmi vtipné, že jedním z neuznaných podpisů je můj vlastní. To je přímo skvělá symbolika toho, že politický systém v naší zemi se bojí spravedlivosti a svobody," uvedl.

Lhůta pro zpochybnění registrace či neregistrace konkrétních kandidátů vypršela ve středu v 16:00. NSS musí rozhodnout do 15 dnů, nejzazším termínem je podle informací na webu soudu 15. prosinec.

"Včera jsem osobně podal oficiální odvolání u Nejvyššího správního soudu v Brně. Považuji za nezbytné, aby došlo k přezkoumání postupu Ministerstva vnitra při kontrole mých podpisových archů pro prezidentské volby v lednu 2023. To, že si Nejvyšší správní soud už s předstihem vyžádal veškeré mé odevzdané podpisové archy, považuji za velmi pozitivní signál. Znamená to, že soud dává tomuto případu patřičnou pozornost. Oceňuji přístup Nejvyššího správního soudu k této záležitosti," uvedl ve vyjádření zaslaném pro ŽivotvČesku.cz Karel Janeček.

Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů. Odmítlo 12 kandidátních listin, a to zejména kvůli nedostatku podpisů na podporu své nominace. Jednoho dalšího uchazeče ministerstvo odmítlo pro pozdní přihlášení.

"Děkuji také Ministerstvu vnitra a jeho pracovníkům, kteří mému týmu v úterý umožnili nahlédnutí do vyřazených podpisových archů z kontrolního vzorku, na základě kterého bylo vyřazeno na 26 tisíc podpisů, čímž jich po kontrole zůstalo jen 48.091 platných. Při úterním nahlédnutí do archů s vyřazenými podpisy jsme dospěli ke zjištění, že přezkum výsledků Ministerstva vnitra je namístě. Víme s jistotou, že mnohé podpisy byly vyřazeny neoprávněně," přiblížil slavný miliardář a matematik.

Sedmičlenný volební senát NSS s předsedou Tomášem Langáškem se sešel už ve středu, a to bezprostředně po vypršení lhůty k podání návrhů. Protože má na přezkoumání rozhodnutí vnitra jen 15 dní, začal bezodkladně činit nezbytné procesní úkony. Obesílá účastníky řízení, žádá ministerstvo vnitra o spisový materiál. Účastníky řízení vyzval, aby ve vlastním zájmu sledovali úřední desku.

"Mezi odmítnutými podpisy byly samozřejmě i takové, které opravdu nebylo možné ztotožnit. Tuto stránku věci budeme řešit s konkrétními lidmi, kteří nám podpisy dodávali. Můj tým samozřejmě prováděl detailní kontrolu a předem vyřadil nečitelné či špatně vyplněné řádky. Mnoho podpisů, u kterých panovala jakákoliv obava o jejich nepravosti, také předem vyřadil. Detailnější kontrolu jsme však provést nemohli, jelikož nemáme přístup do registru občanů," vysvětlil Karel Janeček ve svém vyjádření, které má redakce ŽivotvČesku.cz k dispozici.

O Hrad se podle dosud platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Fischer (nezávislý) a Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Rohanová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Zima.

"Nicméně fakt, že mezi vyřazenými podpisy jsem našel svůj vlastní i mnohé jiné, které skutečně existují, mě utvrdil v tom, že chybovost na straně Ministerstva vnitra může být zásadní. Volební zákon udává – jak zaměstnanci Ministerstva vnitra při odevzdávání archů sami deklarovali – že při kontrole, konkrétně při manuálním ztotožňování, mají pověřené osoby povinnost udělat maximum možného ve prospěch kandidáta, což se v mém případě nestalo. Můj podpis byl vyřazen na základě čísla OP. Při ztotožňování je přitom rozhodujícím údajem datum narození. Když jsme na tento fakt poukázali, sami zaměstnanci MV byli zaskočeni. Dvojí kontrola je zavedena proto, aby se snížila chybovost. Ve chvíli, kdy stroj prokazatelně chybně vyřadil podpis Karla Janečka, není zcela zřejmé, proč ho i druhá – manuální kontrola pracovníků MV taktéž vyřadila," popsal Karel Janeček ohledně vyřazení podpisu s tím, že se nevzdá. "Bojuji za pravdu a spravedlivost," dodal ve vyjádření známý bojovník proti korupci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.