Přijdou až 2 000 000 uprchlíků a nikdy neodejdou. Je třeba lidem v ČR říct, že Ukrajinci jsou tu napořád, je to dobře, říká Roman Šmucler

Uprchlíci z Ukrajiny - ilustrační foto
Uprchlíci z Ukrajiny – ilustrační foto
Foto: ADOLF HORSINKA / MAFRA / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 3. 2022

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (40) vyzval Čechy, aby u sebe ubytovali ukrajinské uprchlíky. Podle ministerstva vnitra do Česka přijde až 400 tisíc lidí z Ukrajiny. Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler (52) je přesvědčen, že Ukrajinců dorazí nejméně milion, možná dva. Bývalý člen Ústředního krizového štábu uvedl, že Češi by měli počítat s tím, že lidé z Ukrajiny v ČR už zůstanou. "Máme málo dětí, Češi vymírají. Nemáme úplně rádi lidi ze Sýrie, tak se říkalo, že sem jednou půjde Ukrajina. Je to tady. Postupně bude Česko dosídlované Ukrajinci, Slováky a Rusy. To se nyní jen urychlí," sdělil svůj názor Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.

Pane doktore, vy jste v prohlášení na svém facebookovém profilu uvedl, že Češi by si měli uvědomit, že pomoc pro Ukrajinské uprchlíky není na pár dnů, ale třeba na rok. Že jim Češi budou pomáhat, než si pořídí byt a zcela se začlení. Podle vás se ti lidé po válce na Ukrajinu nevrátí?

Potkal jsem spoustu ukrajinských lékařů a sestřiček, mám plno osobních kontaktů, ještě jsem nezažil, že by někdo řekl, že se chce vrátit na Ukrajinu.

Počkejte, ale to jsou podle české vlády váleční uprchlíci. A pokud udrží Ukrajina nezávislost a zvládne boj s ruskými vojsky, tak se vrátí na Ukrajinu... Vy to snad vnímáte jinak?

Všichni z nich to chápou tak, že byli pozvaní, aby se stali občany České republiky. Už se tak všechno i zařizuje. Potřebují mít teď tak na rok byt, než začnou vydělávat a najdou si něco jiného. První jejich starost je třeba očipovat psy a kočky, zařídit místa pro děti...

To ale je vlastně z části ekonomická migrace, ne?

Ti lidé, která já znám, to mají často tak, že už tu někoho měli. Jedna paní tady třeba uklízela, nyní z Ukrajiny přiveze třeba pět či deset dalších lidí. Ta paní tady pracovala, teď přiveze další, nebo nějaký muž byl třeba na stavbě, zase někoho doveze. Už to všechno běží. Ti vysloveně uprchlíci nejdou do Česka, ti jdou někam blízko, do Česka jdou takoví, řekl bych, odvážnější.

Myslíte si, že do Česka tedy jdou lidé, kteří tento stát obohatí? Kteří budou časem znamenat přínos?

Česko je chce a Česká republika to myslí chytře. Plán, který jsem slyšel, je takový, aby přišel milion až dva miliony Ukrajinců a zůstali tady. Je to podobné, jako když Němci řekli, že vezmou každého chlapa, který dojde pěšky ze Sýrie. To byla výzva, která zajistí mladé, schopné, silné lidi. Když byste pro ně poslali letadlo, tak přijedou babičky. Spousta uprchlíků míří do katolického Polska, když jde někdo dál, až do ČR, tak je to na základě nějakého kontaktu, ví, že když jedou tak daleko, že se tu uchytí. Chtějí tu bydlet a zároveň naše firmy i český stát o ně má zájem, není nikdo, kdo by proti tomu byl. Je to dobře.

To by si asi měli hlavně uvědomit lidé, kteří si myslí, že jde o dočasnou pomoc...

Je potřeba si nalít čistého vína, jak to bude. Zároveň bych byl nerad, aby se Česká republika posunula na východ. Přeci jen na Ukrajině některé věci běží jinak, než jsme zvyklí v Evropské unii. Oni asi budou z části chtít, aby to tu běželo jako na Ukrajině.

Rozumím tomu, jak to myslíte. My bychom se i s Ukrajinci měli snažit posouvat dál na Západ...

Nám se ale nepodařilo za 30 let udělat z Čechů Němce. Jestli jsme si mysleli, že padnou komunisti a my jsme národ, který bude okamžitě bohatý a úspěšný, tak nyní zjišťujeme, že hranice v Chebu je pořád hrozně moc vysoká. Přes hranici můžeme přejít či přejet, ale mentálně jsme pořád jinde než Němci. Ukrajina je zase jinde od nás. Je to ale vítězství slovanské vzájemnosti, co chtěli naši obrozenci.

Na azylové řízení ale čekají frontu i Rusové, Bělorusové, další národy Ruské federace. Do pohybu se dává poměrně velká masa lidí, kteří nechtějí žít v Rusku. Budou také znamenat pro Česko obohacení?

My to ale přeci takto chceme. Jsme přece fakticky ve válce s Ruskem a když lidé budou z Ruska utíkat, tak to tady vyvolá nadšení, že by mohli Rusku dojít lidi. To asi ale nebude hned. Podívejte se na to z pohledu Rusů, kteří tady žijí. Dnes mohou říct, že nemají rádi Putina, pak mají šanci vyměnit ruský pas za český. Už nebudou potřebovat víza do Schengenu... Já jim rozumím, udělal bych na jejich místě to samé.

Rozumím, navíc české firmy, a řekl to v minulosti třeba i tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš, ty lidi z Východu potřebují. Takže je to dobře, protože k nám přijde pracovní síla i oživení populace. Vidíte to stejně?

Máme málo dětí, Češi vymírají. Nemáme úplně rádi lidi ze Sýrie, tak se říkalo, že sem jednou půjde Ukrajina. Je to tady. Postupně bude Česko dosídlované Ukrajinci, Slováky, Rusy... To se nyní jen urychlí. V tuto chvíli máme už 350 tisíc nových obyvatel, Hospodářská komora už tak nějak plánuje milion až dva, protože mluví o tom, že chce 300 až 600 tisíc mužů. Já to ale vidím v té medicíně, sem nepřichází lidi, aby tady otročili. Bude hlavně důležité si pak najít vztah s těmi jejich dětmi. Ti, co přijdou nyní, budou cítit vděk, ty jejich děti ale už budou hákliví na to, že jim někdo řekne, že jsou Ukrajinci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.