V okolí Kremlu se začíná rodit myšlenka, která může změnit válku. Likvidace Vladimira Putina je každým dnem bližší, říká vojenský a bezpečnostní analytik

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2022

Z pohledu Ruska se na Ukrajině nejedná o bleskovou válku, Kreml je zaskočen odporem Ukrajinců i tím, že se za napadenou zemi postavil v podstatě celý demokratický svět. Situace na východě Evropy má stále několik řešení. Ve hře je i scénář, že ruský prezident Vladimir Putin (69) bude od moci odstaven, že někdo v Kremlu zatáhne za »záchranou brzdu«. "To je varianta, na kterou sází stále více lidí a je stále více pravděpodobnější," uvedl pro ŽivotvČesku.cz vojenský analytik Lukáš Visingr.

Vše nasvědčuje tomu, že Vladimir Putin se nespokojí s Krymem a separatistickými proruskými oblastmi na východě Ukrajiny, zemi chce celou dostat pod ruský vliv. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra je to ale plán, který je v podstatě nemožné realizovat.

"Když to hodnotím čistě po vojenské stránce, tak Rusko zabředlo do konfliktu, který nemůže vyhrát. Dostali se do situace, ze které není vojenská cesta. Rusko na okupaci Ukrajiny prostředky nemá, na to by byla potřeba celá ruská armáda. Je vyloučeno, aby se pustili do okupace země, kde žije více než 40 milionů lidí a která je větší než Francie, to je zcela absurdní představa. Na Ukrajině žije 40 milionů lidí, každý má v kapse mobil s připojením na internet, jak takovou zemi chcete okupovat? Ono je velmi pochybné i to, zda vůbec mají kapacitu na obléhání velkých měst, když vidíme, jak funguje jejich logistika, tak je otázkou, zda vůbec zvládnou toto," řekl vojenský analytik pro ŽivotvČesku.cz s tím, že ho až zaskočilo, v jakém stavu ruská armáda je. Podle Lukáše Visingra konflikt na Ukrajině odhalil hluboké systémové problémy v ruských ozbrojených silách. Nejde jen o problémy s logistikou, ale také chyby při plánování celé operace.

Rusko stále může Ukrajinu vojensky dostat na kolena, ale je otázkou, zda ji v tomto stavu dokáže udržet. Následovala by patrně dlouhá partyzánská válka a režim Vladimira Putina by k sobě uvázal nepřátelsky naladěné obyvatelstvo, které by se s ruskou přítomností v zemi nesmířilo. Podle Lukáše Visingra lidé kolem Putina začali hledat cestu, jak z celé situace ven.

"Jedna z možností je, že současný vývoj přivede Rusy k jednacímu stolu. Ukrajinci jim budou způsobovat takové ztráty, že Rusové začnou uvažovat o nějakém míru, to je jedna z možností vývoje. Druhá možnost, na kterou sází stále více lidí, je palácový převrat v Kremlu. Někdo se tam rozhodne, že Vladimir Putin už není nepostradatelný tak, jak býval. Je to scénář, který je podle mě každým dnem pravděpodobnější. Generálové jsou vojenští profesionálové a musí už nyní chápat, že akce na Ukrajině je z ruského pohledu sebevražda," analyzoval pro ŽivotvČesku.cz situaci v ruském velení Lukáš Visingr s tím, že je přesvědčen, že stále více lidí v Kremlu začíná chápat nejjednodušší cestu z problému. Tou je odstranění toho muže, který problém způsobil. Generálové by si pak umyli před světem ruce a ještě by mohli tvrdit, že ruský prezident opravdu zešílel a oni nemohli konat jinak.

"Palácový převrat v Rusku by nebyl ve stylu Latinské Ameriky, že by kolony tanků jezdily po Moskvě a střílely. Zvenku bychom nepoznali vůbec nic, to by vypadalo tak, že by dvě auta přijela před Kreml, to by bylo celé. Byla by to zvenku malá nenápadná akce, ráno by se oznámilo, že Vladimir Putin měl například infarkt. To je scénář, který si umím představit jako velmi pravděpodobný. Musí to provést někdo ze silových složek, tedy ozbrojené složky nebo část lidí ze zpravodajských služeb. Oligarchové v tom roli budou hrát minimální, ti mohou na Vladimira Putina tlačit, mohou pobídnout ty silové složky, ale sami převrat neudělají, převrat musí udělat někdo ze silového bezpečnostního aparátu," dodal pro ŽivotvČesku.cz expert s tím, že už nyní se v Kremlu podle všech možných indicií a »tradičních politických metod« hledá viník, na kterého se vše hodí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.