Primář infekčního oddělení popsal mutace viru. Jsou více nakažlivé, říká. Ukázal tabulku smrtnosti

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 1. 2021

Novou mutaci koronaviru, která se šíří už v několika desítkách zemí světa, poprvé odhalili vědci na jihu Anglie v závěru loňského roku. Nová varianta je podle nich až o 70 procent nakažlivější, než dosavadní formy viru. Podle primáře Pavla Dlouhého z infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem ale nemá vliv na průběh onemocnění. "Projevy a nebezpečnost průběhu či smrti se neliší od těch předchozích variant," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný lékař.

V současnosti existují dvě mutace viru, které mají podobné vlastnosti - jsou mnohem nakažlivější. Jde o britskou a jihoafrickou mutaci koronaviru. Naštěstí podle uznávaného odborníka přes infekce nepředstavují větší riziko než předchozí varianty viru SARS-CoV-2.

"Už je celkem jasné, že nové mutace viru, ať už anglická či jihoafrická jsou více nakažlivé, ale nejsou více nebezpečné myšleno v závažnosti průběhu onemocnění. Projevy a nebezpečnost průběhu či smrti se neliší od těch předchozích variant, což je dobrá zpráva. Platí stále to samé. K nám se dostávají zejména senioři, kteří mají řadu dalších interních chorob a ti jsou ohroženi závažným průběhem a smrtí. Závislost na věku z hlediska smrtnosti je zcela zásadní,"  popsal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

"Zásadní vztah k věku dokládá analýza případů COVID-19 v USA (do 20.8.2020 hlášeno 5,8 milionů případů a 178.998 úmrtí): zatímco do 39 let věku zemřelo 0,1% pacientů, ve věku 40-49 let 0,4%, 50-59 let 0,9%, 60-69 let 2,4%, 70-79 let 10,2%, nad 80 let 29,8% pacientů bez jiných rizikových faktorů,"  dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice směrem k tomu, které věkové kategorie lidé vir nejčastěji napadá.

V současnosti v Česku je index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k dnešku zůstal na 72 bodech ze sta. Třetí den po sobě je ve čtvrtém stupni. Reprodukční číslo dál mírně kleslo pod 0,7, šíření epidemie by tak mělo zpomalovat. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.