Primář infekčního oddělení popsal projevy covidu u dětí. Virus je rozšířen masivně, pomáhá očkování, míní

Covid - Ilustrační snímek
Covid – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 3. 2021

V poslední době je předmětem mnoha diskuzí covid u dětí, kvůli němuž vyvstává řada otázek. Podle praktických lékařů malých pacientů přibývá a koronavirus už není onemocněním, které by se týkalo pouze starších nebo chronicky nemocných lidí. V České republice s covidem zemřeli 4 nezletilí pacienti a ve společnosti narůstají obavy z toho, že epidemie může představovat vážné riziko i pro děti. "K tomu, že se lehce snižuje průměrný věk hospitalizovaných, přispívá jednak očkování a také to, že se mnoho seniorů už nakazilo," uvedl primář infekčního oddělení pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) před nedávnem varoval, že koronavirus není nemocí starých lidí. Dětský pacientů s covidem přibývá a podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilony Hülleové se ukáže až časem, zda je příčinou šíření britské mutace.

V Česku jsou potvrzeny 4 případy úmrtí nezletilých, kdy posledním případem byl 11letý chlapec z Ústeckého kraje. Mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) Petra Kučera potvrdil úmrtí dítěte dne 7. března. Otázkou zůstává, proč nákaza postihuje i děti.

"Je na to řada teorií. Je tu skutečnost ověřená v celém světě a platí to i u nás. Nákaza probíhá závažnějším způsobem, je vázaná na věk – čím vyšší věk, tím hůř. U dětí probíhá infekce často zcela bez příznaků nebo s lehkými příznaky. V rámci narůstajících počtů nakažených v České republice, kdy už máme přes milion infikovaných, tak jsou to naprosto minimální počty. Je to úplně okrajová záležitost," řekl primář Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je riziko spojené s covidem u dětí stále velmi nízké.

"V porovnání s dospělými nebo dokonce seniory či s lidmi s nějakými dalšími chorobami je úplně zanedbatelné. K tomu, že se malinko snižuje průměrný věk hospitalizovaných, přispívá jednak očkování a také to, že se mnoho seniorů už nakazilo. Je to takové nechtěné promořování – vidíme to na tom, že nemáme téměř žádné pacienty z domovů seniorů," vyjádřil se k současnému stavu primář infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice pro ŽivotvČesku.cz.

Druhá vlna epidemie, která zasáhla Česko na podzim loňského roku, byla v ohledu počtu hospitalizací starších lidí výrazně dramatičtější. "Zatímco v podzimní vlně tvořili významnou část hospitalizovaných, dneska je to naprostá rarita. Nemáme nikoho takového, kdo by k nám do nemocnice během února a března přijel. Buď už senioři covid prodělali, nebo jsou už domovy důchodců proočkované. Tím pádem trošku klesá věkový průměr. Je moc dobře, že se senioři už vůbec nedostávají do nemocnice. Očkování funguje," zhodnotil efektivitu vakcín pro ŽivotvČesku.cz předseda Společnosti infekčního lékařství, ve kterém jsou členy přední odborníci z různých oborů medicíny.

Důvodů výskytu mladších pacientů s koronavirem může být podle primáře Pavla Dlouhého hned několik.

"Je pravda, že se objevují pacienti středního věku – čtyřicátníci, padesátníci. Jestli je to důsledkem i závažnějšího průběhu třeba u těch britských mutací a podobně, o tom se zatím spekuluje. Myslím si, že je populace hodně zasažena, virus je rozšířen už velmi masivně. Zkrátka zasahuje i ty mladší ročníky. Statisticky je mezi nimi určité procento lidí, kteří stonají hůře a dostanou se do nemocnice. To je podle mě vysvětlení," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz lékař, který dostal medaili za nadstandardní nasazení během koronavirové krize.

"Pokud jsme tu měli nějaké děti s covidem, je to spíše výjimečná věc. Měly lehký průběh, takovou lehkou virózu. Rýmy, záněty nosohltanu a podobně. Zatím nevíme, proč to takto postihuje děti, je to předmětem výzkumu," dodal primář Pavel Dlouhý pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.