Proč se v roce 2023 nestanu prezidentem. Jiří Paroubek odhalil těžkosti kandidátů, kteří bojují o post hlavy státu

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2022

První kolo nadcházejících prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Ze současné »devítky« prezidentských kandidátů se jeden stane nástupcem dosluhující hlavy státu Miloše Zemana (78). Jedním z těch, kdo zvažoval, že bude kandidovat, byl bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (70), který nakonec do bojů nezasáhne. Kandidaturu nepodal. Pro ŽivotvČesku.cz uvedl jednoznačný důvod, který ho z boje o Hrad eliminoval.

V přímé volbě je prezidentem zvolen kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se tak nestane, koná se za 14 dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola - konkrétně by nastalo v pátek a v sobotu 27. a 28. ledna.

Zákonem stanovený finanční limit na kampaň činí 40 milionů korun za první kolo či 50 milionů korun za obě kola voleb.

"Uvažoval jsem o tom, uměl bych si to představit. K tomu, aby se tam někdo dostal, což vidí současní kandidáti, kteří nemají velkorysou podporu finanční, tak se prakticky možnost uzavírá, pokud nemají za sebou finanční zázemí. K tomu je potřeba alespoň 20 až 30 milionů korun na volební kampaň. A pokud je kandidát nedá dohromady, tak nemá smysl se o to pokoušet. Kandidáti, kteří mají jen »drobné«, tak mohou udělat jen drobný výsledek," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý předseda vlády Jiří Paroubek, proč nepodal kandidaturu.

Kandidáti na prezidenta budou muset všechny své příjmy a výdaje, a to i v nepeněžité podobě, doložit Úřadu pro dohled nad politickými stranami.

Petr Pavel dva týdny před prvním kolem prezidentské volby nasbíral od sponzorů a příznivců téměř 40 milionů korun. Danuše Nerudová měla k dnešnímu ránu k dispozici zhruba 32,8 milionu korun. Dalšímu ze tří favoritů Andreji Babišovi platí kampaň jím založené hnutí ANO. Na příslušný účet dosud poslalo deset milionů korun. Vyplývá to z transparentních účtů jednotlivých kandidátů.

I kandidátovi SPD Jaroslavu Baštovi kampaň platí jeho strana, dosud mu poskytla asi 12,5 milionu korun, Bašta přidal 300.000. V závěru prezidentské kampaně se významnější finanční pomoc podařilo získat Josefu Středulovi, kterému tento týden poslal podnikatel Richard Benýšek pět milionů korun. Celkem tak má odborový předák na kandidaturu 9,5 milionu korun, 6,6 milionu z nich již utratil třeba za kontaktní kampaň.

Příjmy dalších kandidátů se pohybují v řádu jednotek milionů korun. Karel Diviš, kterého po vyřazení z voleb ministerstvem vnitra do hry vrátil Nejvyšší správní soud, si kampaň platí ze svých peněz. Dosud si na účet poslal asi 6,7 milionu korun, většinu peněz už použil.

Pavel Fischer získal od sponzorů 3,8 milionu, ve značné míře mu chodí od menších dárců. Tomáš Zima dostal 2,7 milionu a Marek Hilšer 1,3 milionu korun.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.