Putin tady nebude věčně. Šéf oboru Bezpečnostní a strategická studia promluvil o scénáři na Ukrajině, ke kterému se teoreticky schyluje

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 4. 2024

Komentář: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před několika dny varoval, že pokud jeho země brzy neobdrží slíbenou americkou pomoc, kterou blokují spory v Kongresu, budou muset ukrajinské síly začít ustupovat. Dříve napsal britský list Financial Times, že Rusko pravděpodobně plánuje v letošním roce rozsáhlou ofenzivu, během níž se pokusí ovládnout čtyři ukrajinské regiony, které už dříve označilo za svoji součást. Redakce ŽivotvČesku.cz v souvislosti s tím oslovila uznávaného odborníka na ozbrojené konflikty –⁠⁠⁠⁠⁠ vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity, a to s dotazem, jaký vývoj ozbrojeného konfliktu pro další měsíce očekává. Z jeho slov vyplynulo, že zásadní bude období léta.

Rozsáhlou ofenzivu Rusko možná plánuje už v létě, sdělili deníku Financial Times nejmenovaní ukrajinští představitelé z bezpečnostního sektoru. Jejím cílem bude ovládnout zbylé části Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti, které už v srpnu 2022 ruský prezident Vladimir Putin prohlásil za součást Ruska.

Pokud jde o další pomoc Ukrajině, a to zejména v kontextu slov prezidenta Zelenského ohledně ústupu, vláda Spojených států od začátku ruské invaze posílá na Ukrajinu vojenské vybavení ze svých zásob, které pak doplňuje za peníze uvolněné Kongresem. Na konci loňského roku však vyčerpala poslední prostředky, které zákonodárci na tento účel uvolnili, a americká vojenská pomoc je od té doby ochromená. Návrh, který by vládě poskytl dodatečných 60 miliard dolarů na vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, už prošel Senátem, republikánské vedení Sněmovny reprezentantů ho však zatím blokuje.

Podle mezinárodně uznávaného experta Josefa Krause je v současnosti situace na Ukrajině prakticky bez mimořádných změn. "V tuhle chvíli ani jedna strana nemá sílu rozhodnout dramaticky konflikt ve svůj prospěch. Západ sice nadále řeší, v jaké míře Ukrajinu nadále podporovat, ale nyní Rusové si vlastně systematicky vytváří další a další obranné linie pro případ nějakého ukrajinského protiútoku, a to v oblastech Doněcka a Luhanska. Myslím si, že za současného nastavení ukrajinských sil, ať už živých, nebo těch materiálních, je pro Ukrajinu, nechci říct nemožné, ale velice obtížné to prorazit a získat anektovaná území zpět," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie ohledně toho, jak situace na Ukrajině nyní vypadá.

"Myslím si, co se dá očekávat, tak hrozí reálně to, že dojde po letním období, kdy jedna, nebo druhá strana bude zkoušet nějaké ofenzivní tahy a průlom k tomu, že buď to budou Rusové, kdo bude o něco úspěšnější a dobude si zbytek zmíněných oblastí, nebo nebudou a zakonzervuje se to v nových hranicích, jak jsou zhruba nyní. Nebo možná budou úspěšnější Ukrajinci a zase posunou někde o nějakých pár kilometrů frontu dál, ale určitě nevyčistí celé své vlastní území zabrané Ruskem. A potom se vlastně uvidí, jestli to bude příležitost pro nějaké jednání. Řekněme si spíš faktické odsouhlasení si toho stavu, protože si v tuhle chvíli nedokáži moc představit, zároveň i s politickou reprezentací na Ukrajině, že by měla kývnout na to, že se navždy vzdává území ve prospěch Ruska. Spíše to bude nějaký klid zbraní, který může mít dlouhodobý charakter, tak jako to třeba bylo v Náhorním Karabachu," zamyslel se dále pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný expert Josef Kraus.

Podle odborníka na ozbrojené konflikty Ukrajina nikdy nepřizná, myšleno v následujících třeba dvou dekádách, že území reálně ztratila - že patří Ruské federaci.

"Ale zároveň tam nebude probíhat konflikt nějaké velké intenzity, obě strany budou respektovat hraniční demarkační linii, takovou, jaká tam bude na konci léta. Je to typická podoba pro zamrzlé konflikty, že vlastně obě strany čekají třeba na náhodnou konstelaci, případně posílení vlastní strany. A možná to zase někdy v budoucnu budou testovat nebo zkoušet získat zpátky. V případě konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem to může vypadat tak, že jedna strana bude čekat na tu druhou, a to ve smyslu, že nastane změna politického režimu v Rusku, protože samozřejmě Putin tady nebude věčně, ale může to být samozřejmě i změna režimu na Ukrajině, která také může výrazně zahrát do karet Ruské federaci v otázce toho, co může nastat buď z jedné, nebo druhé strany. Těžko ale odhadovat, jak to reálně bude. Situace se může změnit a dostat se zcela do jiných parametrů," dodal pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.