Realitní expert promluvil o cenách bytů na internetu a odhalil strategii bohatých lidí

Autor: Tomáš Kučera |
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2022

Bublina, ve které se již delší dobu ocitá trh s realitami, pomalu začala praskat. V souvislosti s ekonomickou krizí zažívají nemovitosti cenový pád. Podle makléře Tomáše Kučery se to týká i těch drahých. "Pokud jde o luxusní byty či domy v řádu desítek milionů korun, zájemci o takové bydlení nejsou závislí na financování bankou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený makléř a odhalil nákupní strategii finančně nezávislých lidí.

Na začátku letošního roku bylo naprosto běžné prodat pražský panelákový byt o velikosti 3+kk v původním stavu i za 7 milionů korun. Na podzim o takový byt nejeví zájem v podstatě nikdo. Finančně schopní jedinci totiž nekupují nic, co pro ně nemá ekonomický význam.

"Mají hotovost a tyto peníze často vydělali svými manažerskými a podnikatelskými schopnostmi, dobře se orientují a znají hodnotu peněz. V důsledku tlačí na cenu podobně, tak jako lidé se zájmem o obyčejné byty na sídlištích. Jejich nabídky na koupi velmi často začínají na částce o 20 procent nižší, než je nabídková cena majitele," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz expert v oblasti realit Tomáš Kučera.

V praxi to podle odborníka v oblasti realitního trhu vypadá tak, že pokud se dnes prodá byt či luxusní dům, cena je nižší i o desítky procent.

"Majitelé odmítající nový stav realitního trhu pak svou nemovitost stále jen nabízejí a nabízejí a k nim přibývají další a další nabídky. Říkáme jim ležáky. Jinými slovy, co dnes vidíte na internetu v nabídce, jsou většinou jen zbožná přání majitelů nemovitostí. Čím déle budou čekat, tím méně za svou nemovitost dostanou, protože propad cen potrvá a rozhodně to nepřejde během jednoho kvartálu," dodal pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.