Riziko letních dovolených. V Česku jsou případy možné nové linie viru. Za hranicemi covid nemizí, říká epidemiolog

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2021

Cestování a zahraniční dovolené jsou jedním z hlavních témat letních prázdnin. Ačkoli je pandemická situace velmi proměnlivá a některé země vykazují rostoucí počet nakažených koronavirem, turisté proudí do celého světa bez ohledu na rizika. Podle epidemiologa Rastislava Maďara (48) nejsou hlavním problémem dovolené jako takové, ale spíše nerespektování nutných opatření. "Mám dojem, že někteří lidé mají na dovolené pocit, jako by překročením hranic covid zmizel. V dovolenkovém režimu dodržují jenom to, co je v dané zemi povinné, protože musí," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

V Česku byla od začátku roku dominantní variantou alfa, tzv. britská. To se změnilo s výskytem a šířením nové varianty delta, která je známá jako indická. Podle poslední zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už dosáhla 95 procent z potvrzených případů v zemi – od prvního záchytu jde celkem o 826 osob. V Jihomoravském kraji laboratoře potvrdily dokonce dva případy mutace delta plus. SZÚ informoval mimo jiné o tom, že v souvislosti s cestováním může docházet k šíření nových linií. Zatím eviduje osm lidí, u kterých nebyla prokázána konkrétní varianta viru, což může představovat nebezpečí kvůli vzniku nové mutace.

"Cestování samozřejmě není úplně bez rizika, ale je to spíše o tom, aby lidé i v zahraničí dodržovali potřebná opatření – zejména se vyhýbali davům a zachovali potřebný odstup od cizích lidí. A tam, kde to není možné, použili respirátor," uvedl Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz s tím, že problém vidí v chování některých lidí, kteří stále nedokážou respektovat nařízení a držet se doporučení odborníků.

"Mám dojem, ze někteří lidé mají na dovolené pocit, jako by překročením hranic covid zmizel. V dovolenkovém režimu dodržují jenom to, co je v dané zemi povinné, protože musí. Důsledná ochrana však vyžaduje více, zodpovědný přístup i vůči své vlastní zemi," uzavřel Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Možným řešením, které se Čechům nabízí v rámci snížení rizika nákazy a jejího šíření, je očkování proti koronaviru. Nejvíce proočkovanou skupinou jsou lidé ve věku 45 až 49 let, kterých je v zemi k datu 16. srpna uvedeno v oficiálních statistikách 579 821 s proočkovaností 65,7 procent. Naopak nejméně se nechávají očkovat děti ve věku 0 až 17 let a mladí od 25 do 29 let. Nejvýkonnějším očkovacím místem zůstává i nadále Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze. Za týden tam dostalo dávku vakcíny 18 254 osob.


Kdo je Rastislav Maďar:
● Renomovaný epidemiolog.
● Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, kde je i děkanem.
● Člen České lékařské komory a České lékařské společnosti JEP.
● Autor desítek odborných článků - pracoval na významných postech nejen v rámci České republiky, ale i na Slovensku.
● Člen poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), který zastává také funkci předsedy redakční rady pro očkování a cestovní medicínu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.