Roman Prymula: Je možné, že za přeočkování se bude platit. Popsal systém, jak bude fungovat

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2021

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali druhý nejvyšší počet dávek vakcín proti onemocnění covid-19 za jeden den, bylo jich 85.621. Celkový počet vyočkovaných dávek se blíží čtyřem milionům, lidí s ukončeným očkováním je téměř 1,1 milionu. V současnosti se začíná čím dál více mluvit o přeočkování. To by podle epidemiologa Romana Prymuly (57) mělo být uplatněno jednou do roka. A není vyloučeno, že by si ho lidé v budoucnu mohli hradit. "Možné je všechno, uvidíme, jak to bude potom nastaveno," nevyloučil bývalý ministr zdravotnictví možnost, že vakcína nebude hrazena z veřejného pojištění.

Vzhledem ke zlepšování epidemické situace se v zemi v posledních týdnech postupně uvolňují protikoronavirová omezení. Celkem se v zemi nákaza od loňského března potvrdila u 1,651 milionu lidí, většina se vyléčila, 29.857 lidí s prokázaným onemocněním covid-19 zemřelo. Počty nově nakažených v Česku klesají od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17.000. Od začátku května připadá v průměru přes 1400 případů na den. Častým tématem je v současnosti doba přeočkování.

"Teorie o přeočkování vychází dominantně z toho, že se bojíme různých mutací. Snažíme se to tedy postavit tak, aby ve společnosti byly vysoké hladiny protilátek. Co je podstatné, že když bude vysoký výskyt mutací ve světě, tak nám budou hrozit a když se podaří onemocnění, ne zcela vymazat, ale do určité míry eliminovat, tak nám logicky vychází, že do budoucna těch mutací bude daleko méně. A tím by ten systém měl vypadat trochu jinak a já věřím, že to takto pomalu nastane," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula a zároveň promluvil o tom, jak často k přeočkování bude docházet.

"Pokud se rozhodne, že strategie bude taková, že se bude přeočkovávat s ročním odstupem, tak celý systém má uložená data, jak jednotliví lidé byli očkováni první a druhou dávkou, tak adekvátně budou oslovováni na tu dávku třetí. Pokud se nic nezmění, tak to bude tak, že pokud byl člověk druhou dávkou očkovaný v květnu, bude v dalším roce s největší pravděpodobností přeočkován opět v květnu," dodal bývalý ministr zdravotnictví pro ŽivotvČesku.cz.

V zemi se očkuje čtyřmi vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Zhruba 79 procent dávek bylo od Pfizer/BioNTech, necelých 11 procent je od AstraZenecy a zhruba desetina od Moderny. Vakcínu Johnson & Johnson, se kterou se očkuje zhruba tři týdny a u níž se na rozdíl od ostatních používá jen jedna dávka, dostalo ke čtvrtečnímu večeru přes 21.000 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.