Roman Prymula: Žádná vakcína nebude zcela rezistentní proti mutacím. Zhodnotil ruský preparát

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Dodávky vakcíny Sputnik V do Česka by mohla podle Rusů řešit firma Avenier. Moskva nabízí, že v dubnu doručí očkovací látku pro 300 tisíc Čechů. Dovoz vakcín z Ruska teď znovu zvažuje premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (66). O technické specifikaci vakcíny jednala i česká ambasáda. "O vakcíně zatím nemáme k dispozici dostatek dat. Z publikované studie se nejeví v oblastí bezpečnosti jakýkoliv problém, řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (57) směrem k ruské vakcíně, o které se v posledních týdnech hojně mluví. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) už dříve řekl, že výjimku Sputniku V neudělí.

V souvislosti s dodávkami Sputniku V do Česka napsal v únoru prezident Miloš Zeman (76) po dohodě s premiérem Andrejem Babišem dopis svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Jeho obsah Hrad nezveřejnil. V současnosti stále preparát není schválen Evropskou lékovou agenturou (EMA).

"Žádná vakcína nebude zcela rezistentní proti mutacím. Zejména vakcíny, které jsou založeny na navození protilátek proti spike proteinu, budou mutacemi tohoto proteinu ohroženy. K nim patří i vakcína Sputnik V. O vakcíně zatím nemáme k dispozici dostatek dat. Z publikované studie se nejeví v oblastí bezpečnosti jakýkoliv problém. Podobně z dosavadní klinické praxe nejsou signály, že by zde docházelo k zřejmým nežádoucím reakcím odlišným od ostatních vakcín. Typově a mechanismem působení je vakcína velmi podobná vakcíně Astra Zeneca. Definitivní závěry je však možno učinit, jakmile skončí mezinárodní studie," řekl ohledně ruské vakcíny pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, a to k dotazu, zda je rezistentní proti mutacím viru.

Andrej Babiš v únoru naznačil, že by Česko Sputnik V mohlo získat, pokud by k vakcíně vydal kladné stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a ministr Blatný dal přípravku výjimku. Ten to ale už tehdy odmítl s tím, že neschváleným vakcínám výjimku dávat nehodlá.

Na své první tiskové konferenci na pozici ministra zdravotnictví Petr Arenberger (62) ozná...

Zájem Andreje Babiše o Sputnik V nyní znovu vzrostl, a to po neúspěšném vyjednávání o urychlení dodávek vakcín nakoupených přes Evropskou unii. V pátečním rozhovoru pro Seznam Zprávy premiér uvedl, že stávající situace vládu „nepřímo nutí“ k tomu, aby se o Sputnik V začala reálně zajímat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.