Rusko zřejmě plánuje dlouhou válku, míní britská rozvědka. Zdeněk Hřib promluvil o šílenci a energetické bezpečnosti ČR

Zdeněk Hřib
Zdeněk Hřib
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 4. 2023

Zavedení elektronického doručování předvolání na vojenskou správu v Rusku nemusí ještě znamenat přípravy na novou vlnu mobilizace do války proti Ukrajině. Jde spíše o součást dlouhodobější strategie k doplňování armády v očekávání vleklého konfliktu, uvedla dnes v pravidelném přehledu situace britská vojenská rozvědka. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého primátora Zdeňka Hřiba (41), který v souvislosti s pravděpodobným plánem Ruské federace poukázal na nutnost dalších kroků ohledně energetické bezpečnosti ČR. O Putinovi se zároveň vyjádřil jako o šílenci, kterému je lhostejné, že jím započatá válka v loňském únoru připravila desítky tisíc lidí o život.

"Sama o sobě (tato opatření) konkrétně nenaznačují novou velkou vlnu nucené mobilizace. Rusko prozatím dává přednost náboru do dalších dobrovolnických jednotek. Opatření je však velmi pravděpodobně součástí dlouhodobějšího přístupu k zajištění personálu, protože Rusko očekává, že konflikt na Ukrajině bude dlouhý," míní analytici ve zprávě.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podepsal zákon o elektronickém doručování předvolání na vojenskou správu a o postizích pro odpírače služby v armádě včetně zákazu cest do zahraničí. Návrh zákona v úterý schválila Státní duma, což je dolní komora ruského parlamentu, ve středu pak i Rada federace, tedy horní komora. Zákon byl ještě v pátek zveřejněn na oficiálním portálu s platnými ruskými zákony, čímž nabyl účinnosti.

Nová norma předpokládá vytvoření digitálního evidenčního systému, v němž budou osobní údaje odvedence včetně jeho místa pobytu, místa výkonu zaměstnání a další údaje. Vojenské správy budou mít nově právo rozesílat předvolání elektronicky.

Po doručení dokumentu bude předvolanému znemožněno vycestovat do zahraničí, a to až do doby, než se dostaví na vojenskou správu. Odpíračům vojenské služby bude hrozit zákaz registrovat automobil, prodávat nebo kupovat nemovitosti a brát si úvěry.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného politika a v současnosti prvního náměstska primátora Prahy Zdeňka Hřiba ohledně dopadů války na život v ČR. Z jeho slov vyplynulo, že je lze do určité míry eliminovat v rámci energetické bezpečnosti.

"Určitě je potřeba nadále na energetické bezpečnosti Prahy, ale obecně i České republiky a její soběstačnosti intenzivně pracovat, novelizovat zákony tak, aby se podpořila komunitní energetika. Tím je obecně řečeno, že pokud má někdo volné místo na střeše domu, tak aby si tam mohl dát solární panely bez administrativních překážek a případně, pokud bude mít energetický přebytek, přičemž v ideálním stavu je převážnou většinu spotřebovat přímo v místě, tak aby ho mohl »poslat« dál do okolní komunity. My jako vedení Prahy tomu chceme jít naproti, podporovat solární panely na střechách městských objektů, typicky na střechách škol, školek, dále na střechách parkovišť, parkovacích domů, zbudovaním solárních konstrukcí nezastřešených parkovišť. Plán jsme schválili již před dvěma lety, kdy ještě nikdo netušil, že k válce na Ukrajině dojde," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf Prahy, který se vyjádřil i v rámci dotazu na délku ozbrojeného konfliktu.

"Domnívám se, že mnozí netušili, že válka na Ukrajině, kterou před více než rokem zahájil jeden šílenec, bude trvat tak dlouho. Je potřeba situaci nadále nepodceňovat a soustředit se na energetickou bezpečnost a soběstačnost ČR, protože nelze vyloučit, že vojenský konflikt ještě nějakou dobu bude trvat, i když si to nikdo z nás nepřeje," dodal Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud jde pak o ruský návrh zákona - byl schválen mimořádně rychle, a vyvolal tak spekulace o chystané nové vlně mobilizace. Duma návrh schválila ve druhém a třetím čtení v úterý. Když se pak o návrhu následující den rozhodovalo v Radě federace, jako jediná proti hlasovala senátorka Ljudmila Narusovová.

Od loňského září, kdy Putin vyhlásil částečnou mobilizaci na podporu speciální vojenské operace na Ukrajině, jak Moskva nazývá svou invazi, bylo povoláno do zbraně ze zálohy více než 300 tisíc mužů.

Vyhlášení mobilizace loni přimělo tisíce mužů v branném věku k útěku do zahraničí. Protesty v několika ruských městech byly rychle potlačeny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.