Šéf Kremlu vzkázal, co NATO nesmí udělat v rámci připojení Finska a Švédska. Přišla by reakce. Velvyslanec Adam Vojtěch okomentoval situaci

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch
Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 5. 2022

Plány na přijetí Finska a Švédska do NATO nejsou problém, prohlásil v pondělí ruský prezident Vladimir Putin (69), uvedla agentura Reuters. Připojení severských zemí do Severoatlantické aliance by podle něj Moskva nevnímala samo o sobě jako hrozbu. Co by ale bylo tím, že by Ruská federace nepřešla už bez povšimnutí, tak rozšiřování vojenské infrastruktury do severských zemí. Pro ŽivotvČesku.cz vstup obou zemí okomentoval šéf české ambasády v Helsinkách Adam Vojtěch (35). Kartami ohledně rozšíření vojenského uskupení zamíchalo Turecko, které odmítá přijetí obou zemí.

Finsko se Švédskem usilují o vstup do NATO v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Nejmocnější muž Ruska pak opakovaně ospravedlňuje vojenský útok tím, že se země cítila být ohrožena rozšiřováním NATO směrem na východ po rozpadu Sovětského svazu.

Finský prezident Sauli Niinistö (73) a premiérka Sanna Marinová (36) oznámili, že Finsko požádá o členství v Severoatlantické alianci. Podle velvyslance Adama Vojtěcha jsou Finové lídry v rámci vstupu obou zemí do Severoatlantické aliance.

"Ve Finsku se debata vede již nějakou dobu společně se Švédskem a tuzemští politici jsou prakticky na denní bázi v kontaktu se svými švédskými protějšky. Byť situaci ve Švédsku neznám zcela do detailu, tak je tam situace trochu odlišná. Není to přímo země sousedící s Ruskem a švédská politika je dlouhodobě o něco rozdílná včetně třeba investic do armády, které jsou nižší než v případě Finska. Přesto si myslím, že i ve Švédsku situace nakonec vyústí ve stejný krok a že ke vstupu do NATO dojde společně, byť finští představitelé byli první, kteří to deklarovali naprosto jasně a dají se označit za lídry v této debatě," okomentoval bývalý dvojnásobný ministr zdravotnictví a v současnosti diplomat Adam Vojtěch severský krok směrem do NATO.

Prezident Ruské federace neupřesnil, jaké by Moskva přijala kroky v případě přesunu infrastruktury NATO na území Finska a Švédska. "Uvidíme, jaké pro nás vytvoří hrozby. Vytváří se tu problém bez jakýchkoliv důvodů. Budeme reagovat odpovídajícím způsobem," uvedl Vladimir Putin podle agentury Reuters.

Putin hovořil na summitu lídrů zemí sdružených v Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), na němž se sešli také lídři Arménie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Běloruska. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko na setkání vyzval členy ODKB, aby zůstali jednotní, a obvinil Západ z toho, že chce konflikt na Ukrajině prodlužovat a tím co nejvíce oslabit Rusko.

Lukašenko rovněž odsoudil »pekelné sankce«, které západní země uvalily na jeho zemi a kterým se podle něj dalo předejít, pokud by aliance ODKB mluvila jedním hlasem. "Bez jednotného postoje bude sjednocený Západ navyšovat tlak na postsovětský prostor," řekl Alexandr Lukašenko.

Do celé situace ohledně vstupu Finska a Švédska do NATO vstoupilo Turecko. Rozšíření Severoatlantické aliance o severské země neschválí, uvedl to prezident Recep Tayyip Erdogan (68). Tyto země jsou podle něj »penziony pro teroristické organizace«.

Přijetí nových zemí do NATO vyžaduje jednotný souhlas všech členů Severoatlantické aliance, současný postoj Turecka tak může představovat pro Finsko i Švédsko komplikaci. Erdogan zároveň vzkázal diplomatům z obou skandinávských zemí, aby do jeho země ani nejezdili vyjednávat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.