Šéf statistiků naznačil, jak se bude koronavirus chovat na podzim. Počty nakažených porostou a situaci může zhoršit chřipka. Sílí schopnost viru prolamovat imunitu

Covid-19 - ilustrační snímek
Covid-19 – ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 7. 2022

Česká republika zažívá letní vlnu onemocnění covid-19. Nejběžněji se vyskytuje mutace omikronu BA.5, která je až 10krát nakažlivější než předchozí varianty. Naštěstí ale u většiny lidí nezpůsobuje závažnější potíže. S obavami však hledí někteří odborníci na příchod podzimu a chladnějšího počasí. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek (55) pro ŽivotvČesku.cz promluvil o prognózách a také vysvětlil, proč roste schopnost koronaviru prolamovat imunitu.

Denní počty nově potvrzených případů nákazy koronavirem v mezitýdenním srovnání rostly od začátku června. Za nárůstem počtu případů během letních měsíců jsou nakažlivější submutace koronavirové varianty omikron.

Odborníci předpokládají, že letní vlna by mohla koncem července kulminovat. V tomto týdnu přibylo ještě v pondělí a úterý více než 3000 nakažených. Od středy ale nárůsty klesly pod tuto úroveň, ve čtvrtek pak poprvé po delší době nárůst nových případů v mezitýdenním srovnání klesl.

Problémem je, že varianta omikronu BA.5 velice snadno prolamuje imunitu získanou jak po prodělání nemoci, tak po očkování. Proč se tak děje, vysvětlil Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

"Schopnost prolamovat imunitní ochranu postupně s vývojem viru roste. V současnosti více než 30 % nově potvrzených případů jsou reinfekce. Realitou tedy je, že infekce předchozími variantami viru chrání proti BA.5 velmi málo a ochrana očkováním také po cca 3 až 4 měsících začíná vyprchávat. Očkování ale stále drží významnou ochranu proti těžkému průběhu nákazy, takto trvá déle než 7 až 8 měsíců," upřesnil odborník pro ŽivotvČesku.cz s tím, že zmíněnou dobu účinnosti očkování dokládají data ze všech států EU, a to včetně ČR.

Šéf statistiků Ladislav Dušek se vyjádřil také k nadcházejícímu chladnějšímu období, které přijde zhruba na přelomu září a října. Zde vyhlídky nejsou příliš pozitivní, nakažených bude jeho slovy opět přibývat.

"Téměř s jistotou můžeme očekávat nárůst šíření nákazy koronavirem a také souběh s šířením chřipky. Bude tedy velmi podstatné, jak se podaří naočkovat zejména zranitelné skupiny proti covidu-19, ale také proti chřipce. Pokud dosáhneme vysoké proočkovanosti a pokud tady nadále bude převažovat varianta omikron, měl by být zdravotní dopad tohoto respiračního období zvládnutelný," popsal ředitel ÚZIS pro ŽivotvČesku.cz.

Stejně jako v předchozích vlnách, tak i nyní apeluje na pacienty s chronickými potížemi a lidi nad 65 let, aby si došli pro další dávku vakcíny. "Tak jako u mnoha jiných infekčních onemocnění máme nyní možnost minimalizovat nemocnost očkováním," zdůvodnil pro ŽivotvČesku.cz Ladislav Dušek své snahy, jak donutit lidi, aby se chránili.

V posledních týdnech registruje ministerstvo zvýšený zájem o očkování, což zřejmě souvisí s možností očkování čtvrtou dávkou vakcíny. Lidé si mohou pro druhou posilující dávku chodit od 18. července, dosud si pro ni přišlo téměř 49.000 lidí. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.