Stát nedělá dostatečné kroky k potírání dezinformací a chybí řádná propagace očkování, kritizuje Milan Kubek

Šéf ČLK Milan Kubek
Šéf ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 13. 6. 2021

Zájem o očkování ve věkových skupinách 40+ a 30+ nebyl tak vysoký, jak mnozí odborníci předpovídali. Očkovací centra jsou znovu více vytížena až od prvního červnového čtvrtka, kdy byly spuštěny registrace pro osoby starší 16 let. V populaci je mnoho lidí, kteří se z nejrůznějších důvodů odmítají nechat očkovat a je tak otázkou, zda vůbec lze dosáhnout kýžené proočkovanosti, kterou odborníci většinou odhadují minimálně na 70 %. "Já si myslím, že teď se ukazuje a bude se ukazovat jako čím dál větší problém to, že tady neexistuje žádná kampaň propagující očkování k tomu, jak důležité pro nás všechny a pro fungování společnosti je. Ví se, že stát nedělá dostatečné kroky k potírání dezinformací," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Z řady průzkumů veřejného mínění vyplývá, že čím jsou lidé mladší, tím menší mají zájem o očkování proti nemoci covid-19. V jejich rozhodování, zda vakcinaci podstoupit, hraje roli celá řada faktorů. Například si nemyslí, že by byli koronavirem osobně ohrožení, nebo se obávají vedlejších účinků dosud dostupných očkovacích látek. Odborníci se stále ještě neshodli, zda je nutná proočkovanost k dosažení takzvané kolektivní imunity 70, 80 nebo i víc procent. Ať tak či onak, není jisté, zda jí v Česku dosáhneme.

"Já si myslím, že teď se ukazuje a bude se ukazovat jako čím dál větší problém to, že tady neexistuje žádná kampaň propagující očkování k tomu, jak důležité pro nás všechny a pro fungování společnosti je. Samozřejmě bych očekával, že tu bude masivní kampaň cílená na jednotlivé věkové či sociální skupiny s využitím osobností, které jsem schopny tyto skupiny obyvatel cíleně oslovit. To, co stát předvádí jako kampaň, jsou jen nesmělé náznaky. Ze začátku mohl mít někdo pocit, že nejlepší kampaň je nedostatek očkovacích látek a že lidé budou mít o to nedostatkové zboží přirozeně zájem, ale teď, když bude látek dostatek, by měla být řádná propagace. Starší lidé z toho obecně mají větší zdravotní profit a mladí lidé na druhou strachu chtějí normálně žít, cestovat, nechtějí se opakovaně testovat. I to je pro ně motivace," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Kromě obav z vedlejších účinků vakcín, jakými jsou u některých druhů například naprosto výjimečné ale potvrzené krevní sraženiny, se lidé očkování obávají i kvůli nejrůznějším dezinformacím. Internetem se například šíří, že očkování proti covidu bude způsobovat neplodnost, takové informace přitom nebyly potvrzeny žádným odborníkem. Podle Milana Kubka je epidemie pro dezinformátory dobrou příležitostí k šíření poplašných zpráv a stát proti nim nedělá dostatečné kroky.

"Ví se, že stát nedělá dostatečné kroky k potírání dezinformací. Ta dezinformační síť tady je a netýká se jen covidu a očkování, ale ta epidemie je skutečně obrovské pole působnosti pro všechny dezinformační weby. Ty to mají poměrně jednoduché, protože tady neplatí kritérium, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Nikoho nepotřebují přesvědčit o své pravdě, stačí jim zasévat pochybnosti, aby lidé nevěřili ničemu, to je pro ně dostatečný úspěch. Stát by se tomu měl bránit. Určitě to přesahuje možnosti ministerstva zdravotnictví, jde o bezpečnostní ochranu státu. Někteří lidé jsou schopní věřit neskutečným ptákovinám," dodal šéf ČLK pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.