Střet Ruska a NATO by měl podle analytika Krause jasného vítěze. Problém vidí už v tom, že Putin není schopen obsadit větší území na Ukrajině

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2024

Komentář: Severoatlantická aliance tento týden odstartuje historicky největší vojenské cvičení. Zapojí se do něj až 90 tisíc vojáků ze všech států aliance a Švédska. Cvičení ponese název Steadfast Defender (Pevný obránce) a potrvá až do května. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity s dotazem, zda by Rusko mělo vůbec zájem na konfrontaci s NATO. Uvedl, že si to v současnosti neumí představit, ohledně ozbrojených sil Ruska jde spíše o nepříznivý scénář. Cvičení aliance ovšem považuje za správný krok.

Do cvičení se zapojí i česká armáda, konkrétně do jeho dílčích součástí, potvrdila na dotaz ČTK mluvčí českého generálního štábu Magdalena Dvořáková. Steadfast Defender podle ní zaštiťuje cvičení na alianční, mezinárodní i národní úrovni. Češi se zúčastní cvičení Brilliant Jump, Loyal Leda a dalších dvou cvičení v květnu, uvedla.

Pokud by šlo o konfrontaci Ruska a NATO, podle mezinárodně uznávaného experta Josefa Krause nejde o pravděpodobný scénář. "Určitě samozřejmě není v silách Ruské federace se vojensky konfrontovat se Severoatlantickou aliancí. Síly NATO jsou úplně diametrálně odlišné a je to přesně vidět na tom, že ruské ozbrojené síly nejsou schopny ani reálně obsadit větší území na Ukrajině," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník.

"Jak by se potom chtěly poměřovat se silami NATO, které jsou někde jinde kvantitativně i kvalitativně. Ale to cvičení určitě dává smysl. Jednak právě z hlediska změny bezpečnostního prostředí, ale vlastně i lokalizace, protože pobaltské země jsou logicky potenciálním terčem ze strany Ruské federace. Vůči nim také Ruská federace dost často vypouští nejrůznější hrozby a samozřejmě jde o obranné nárazníkové pásmo pro Severoatlantickou alianci před případným ruským vojenským vstupem do střední Evropy," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vojenský analytik a politolog Josef Kraus.

Švédsko a Finsko požádaly o vstup do NATO v roce 2022 v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Finsko se stalo 31. členem aliance loni v dubnu, Švédsko zatím čeká na schválení své žádosti v Turecku a Maďarsku. Švédští zástupci jsou ale již nyní zváni na některá jednání spojenců z NATO.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.