Třetí světová válka jako téma plné obav byla vzbuzena, mluví o ní více a více vlivných lidí. Teroristy je ale nutné eliminovat, říká expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 26. 10. 2023

Komentář: Blízký východ vždy byl sudem se střelným prachem, který hrozí výbuchem s celosvětovým dopadem. Teroristický útok hrdlořezů z hnutí Hamás na Izrael vyvolal oprávněnou odvetu židovského státu. Ve vzduchu nyní visí otázka velké pozemní invaze do pásma Gazy. S otazníkem je reakce teokratického Íránu a arabských států. Zaznívají dokonce varování před vypuknutím třetí světové války. Sociolog Petr Hampl pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že důvod k obavám existuje. Ale hned dodal, že je nutné teroristické organizace eliminovat.

Situace na Blízkém východě se každým dne vyostřuje. Teroristé z Hamásu nepřestávají ve snahách útočit na Izrael, ze severu hrozí židovskému státu islamisté z Hizballáhu. Výhrůžkami nešetří teokratický Írán, bývalá Persie. Turecký prezident Recep Erdogan volí protiizraelskou rétoriku. Vojenskou přítomnost, včetně válečných lodí, posilují USA, spojenec Izraele. Za »bukem« číhají Rusko a Čína, bažící po posílení vlivu v oblasti. Zdá se, že stačí škrtnout sirkou a konflikt se rozhoří s nebývalou intenzitou.

O třetí světové válce už se začíná otevřeně hovořit. "Na začátku svého pontifikátu jsem tvrdil, že prožíváme třetí světovou válku po malých kouscích, pak jsem tvrdil, že se tyto kousky postupně zvětšují, a nyní si myslím, že je to všechno jeden velký kus," uvedl podle serveru Vaticannews.va papež František. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan se pak nechal slyšet, že svět je ve zlomovém bodě. A buď se posune k trvalému míru, nebo začne světová válka.

Varovné hlasy bere vážně sociolog Petr Hampl. "Důvody k obavám jednoznačně jsou. A nejen to," sdělil na dotaz ŽivotvČesku.cz, zda může být invaze do Pásma Gazy počátkem světové války. Podle Hampla je ale nutné teroristické organizace vykořenit. "Cílem by nemělo být pouze zničení jedné teroristické organizace a ponechání prostředí, kde další a další podobné skupiny vznikají jako na běžícím páse. To je velmi podstatné i pro nás v Evropě, protože po zničení Hamásu se část jeho bojovníků pokusí přesunout právě do zemí EU," podotkl Hampl.

Svou roli by měla podle sociologa sehrát i diplomacie, aby státy, které mají sympatie k islamistům, změnily svůj postoj. "Je zapotřebí, aby se změnilo chování těch států, které džihádistickému terorismu poskytují podporu, například zmíněného Íránu. A nejspíš je také zapotřebí, aby se změnilo chování těch, kdo poskytují podporu těmto podporovatelům," vysvětlil Hampl pro ŽivotvČesku.cz. Citlivým tématem je právě role Ruska a Číny.

Podle sociologa by se mělo zvážit zapojení těchto zemí do řešení situace. "Jinými slovy není možné vyřešit blízkovýchodní spletenec a není možné ztlumit džihád bez nějaké formy zapojení Ruska, Číny a případně dalších hráčů. Vojenská akce musí být doprovázena akcí diplomatickou. Předpokládám a doufám, že Izrael a jejich spojenci jsou si toho vědomi a že zároveň s přípravou vojenské akce probíhá intenzivní diplomatické úsilí," uzavřel Hampl pro ŽivotvČesku.cz k tématu možné vojenské invaze do Pásma Gazy.

O globálním konfliktu také promluvil americký miliardář Elon Musk, podle něhož mohou konflikty na Ukrajině a Blízkém východě přerůst ve třetí světovou válku, která by mohla být pro USA katastrofální. Jeho pohledem by proto měl Washington zlepšit vztahy s Moskvou a přimět Ukrajinu ke složení zbraní. Miliardáře citoval The Wall Street Journal.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.