Zemana konflikt na Blízkém východě nenechává chladným: Írán je vážnou hrozbou pro Izrael, chce ho vymazat z mapy, varuje

Miloš Zeman a Benjamin Netanjahu
Miloš Zeman a Benjamin Netanjahu
Foto: Se svolením Jiřího Ovčáčka
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2023

Izrael čelí bezprecedentnímu útoku teroristů z islamistického hnutí Hamás, které sídlí v Gaze. Celý svět je zhrozen mírou brutálního násilí na obyvatelích židovského státu. Letitý věrný přítel a podporovatel Izraele, bývalý prezident Miloš Zeman, pro ŽivotvČesku.cz vyslovil velké varování. Skutečně existenční ohrožení pro Izrael představuje teokratický Írán, uvedl.

Stát Izrael prožil nečekaný šok, stovky a stovky nevinných lidí, mužů, žen a dětí od černé soboty 7. října 2023 povraždili hrdlořezové z teroristického hnutí Hamás. Pásmo Gazy, kde má vražedná organizace hlavní stan, se proto stalo terčem odvety izraelských ozbrojených sil. Na severních hranicích země pak chrastí zbraněmi teroristé z hnutí Hizballáh.

Izrael se brání, pomáhají spojenecké USA, solidarita zaznívá z Evropské unie. Mnozí ale poukazují, že teroristé jsou prodlouženou rukou teokratického režimu v Íránu. Miloš Zeman, který po celou svou politickou kariéru vždy stál po boku Izraele, právě před Íránem mocně varuje. 

"Izrael není sice vážně ohrožen Hamásem ani Hizballáhem, ale je vážně ohrožen Íránem, který hlásá vymazání Izraele z mapy. Kdo sledoval nadšení poslanců íránského parlamentu při teroristických útocích Hamásu, ví, o co se jedná," řekl bývalý prezident Miloš Zeman pro ŽivotvČesku.cz. 

Například už v roce 2007 označil Zeman Írán za teroristický a diktátorský stát a dodal, že pokud by začal budovat rampy pro odpalování jaderných raket, bude nutný preventivní vojenský úder na teokratickou zemi. Pokud jde o Izrael, ten za dlouholeté přátelství ocenil Zemana nejvyšším státním vyznamenáním, exprezident je také nositelem židovské ceny »Bojovník za pravdu« a dekorován byl jako »Obránce Jeruzaléma«.

Zeman také dlouhodobě podporuje přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Snažil se o tom přesvědčit ostatní české politiky, ale narazil na hradbu nesouhlasu. Až po útoku na Izrael se pro přesun ambasády vyslovil veřejně premiér Petr Fiala, v úterý ale vyslovil negativní stanovisko ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Zeman tohoto ministra od počátku jeho působení kritizuje, vyčítá mu kromě některých postojů i nedostatečné vzdělání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.