Ukrajina může díky pomoci z USA vyprášit Putinovi kožich. Češi také nelení, hodnotí bezpečnostní analytik Svárovský

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 22. 4. 2024

Komentář: USA po měsících lavírování šláply na plyn a konečně daly zelenou masivní pomoci Ukrajině sužované ruskou agresí. Na vojenskou pomoc půjde 545 miliard korun z celkově schváleného balíku 1,44 bilionu korun. Otázkou dne je, zda tato vzpruha bude znamenat změnu na bojišti ve prospěch Ukrajiny a imperiální Rusko obdrží údery, které budou vskutku bolet. Bezpečnostní analytik Martin Svárovský pro portál ŽivotvČesku.cz uvedl, že díky schválení balíku pomoci začne pro ruského cara Vladimira Putina dosti obtížné období. Klíčem jsou rakety dlouhého doletu.

Nejprve fakta. USA se rozhodly podepřít trpící Ukrajinu částkou až 60,8 miliardy dolarů (1,44 bilionu korun), z toho na přímou vojenskou podporu je určeno zhruba 23 miliard dolarů (545 miliard korun). Ostatní peníze půjdou na rozvoj vojenské infrastruktury, humanitární pomoc nebo doplnění amerických vojenských zásob. Kyjev očekával schválení balíku pomoci s velkým očekáváním, protože mezičas využily ruské síly k pokusům o zintenzivnění bojových operací.

V hodině dvanácté tak přichází vzpruha, která může znamenat, že Rusku začnou na frontě potíže. Ukrajinskou armádu má navíc podpořit česká muniční iniciativa v podobě nákupu statisíců dělostřeleckých granátů. Podle bezpečnostního analytika Martina Svárovského se skutečně může kremelské říši blýskat na horší časy.

"Ano, díky schválení balíku pomoci ano. Ovšem za předpokladu, že kvantita půjde ruku v ruce s kvalitou. Ukrajinci potřebují nyní hlavně rakety dlouhého doletu (ATACMS) a protivzdušnou obranu. Pokud to v dalších balících US pomoci bude, budou na tom Rusové opravdu zle. Česká muniční iniciativa je dobrá věc. Ale tak významnou roli nyní nehraje," uvedl expert na dotaz ŽivotvČesku.cz, jestli americká akce bude mít efekt a pro Vladimira Putina začne složité období.

Právě rakety ATACMS s doletem až 300 kilometrů, o kterých hovořil bezpečnostní expert Martin Svárovský, by podle předsedy amerického senátního výboru pro zpravodajské služby Marka Warnera měly být součástí balíčku pomoci Ukrajině. Pro Rusko to může znamenat významnou komplikaci, protože ukrajinské ozbrojené síly budou mít možnost zasahovat strategické cíle v hloubi zázemí okupantů, kteří se snaží aktuálně obsadit další území, tvrdé boje se vedou například u města Časiv Jar.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.