Ukrajinci jsou v jiném postavení než Rusové, přiblížil expert na válečné konflikty tajemství úspěchu ukrajinské protiofenzívy

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2023

Pokud bude protiofenzíva Kyjeva úspěšná, Moskva bude muset použít jadernou zbraň. Prohlásil to dnes ruský exprezident Dmitrij Medveděv, který, jak připomněla agentura Reuters, podobná ostrá prohlášení činí často, zřejmě ve snaze odradit západní země od poskytování další pomoci Ukrajině. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil na dotaz vedoucí oboru Bezpečnostní a strategická studia z katedry politologie Masarykovy univerzity Josef Kraus, který odpovídal v rámci dotazu, co by se mělo stát, aby ukrajinská protiofenzíva byla úspěšná.

Medveděv, který je nyní zástupcem předsedy bezpečnostní rady, tedy orgánu, jemuž předsedá prezident Vladimir Putin, na sociálních sítích uvedl, že Rusko by v případě ukrajinského úspěchu bylo nuceno sáhnout ke své jaderné doktríně.

"Představte si, že by ofenzíva, kterou podporuje NATO, byla úspěšná a odtrhli by část naší země, pak bychom byli nuceni použít jadernou zbraň podle pravidel dekretu ruského prezidenta," uvedl Medveděv. "Jiná možnost by prostě nebyla. Takže naši nepřátelé by se měli modlit za (úspěch) našich bojovníků. Dbají na to, aby se nerozhořel globální jaderný požár," dodal.

Medveděv, který se pasoval do role jednoho z nejvíce »jestřábích« hlasů Moskvy, zřejmě narážel na část ruské jaderné doktríny, která stanoví, že jaderné zbraně mohou být použity v reakci na agresi proti Rusku vedenou konvenčními zbraněmi, která ohrožuje existenci ruského státu.

Kyjev, který počátkem června zahájil protiofenzívu s cílem získat zpět území dobytá Moskvou, prohlásil, že má v úmyslu získat zpět i Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014.

"Ukrajinci by se měli snažit o to, aby byli úspěšní v proražení ruských obranných linií a postupovali tak, aby v zázemí těch linií vytvářeli chaos a zpřetrhali zásobovací linie a logistiku nepřítele, který by nebyl schopen efektivně z jednoho místa na druhé přesouvat své síly a doplňovat zásoby a ztráty. Ono to zní velmi obecně a složitě, ale opravdu se to může jedním šikovným tahem povést. Může tak dojít k odříznutí celé řady ruských sil a může dojít k jejich obklíčení, přesunutí, kdy to nejnebezpečnější pro nepřítele je vytvoření chaosu. Rusové se samozřejmě na nejsilnější část protiofenzívy připravují, ale nepřipravují se na to, že by byla úspěšná. Sebekritika Rusům vždy chyběla. A dovedu si představit, že pokud by se Ukrajincům zmíněné povedlo, tak na druhé straně zavládne chaos a panika, nemluvě o tom, že bojová morálka ukrajinských sil je zcela někde jinde, než je tomu u Rusů," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus s tím, že zásadní rozdíl mezi obráncem a agresorem je ten, že ukrajinská strana hraje o bytí a nebytí, kdežto ruská strana je na Ukrajině v jiném postavení a pohledem jednotlivého pěšáka to není jejich válka.

Putin v sobotu uvedl, že v posledních dnech nebyly zaznamenány žádné závažné změny na bojišti a že Ukrajina od 4. června přišla o velké množství vojenské techniky. Kyjev tvrdí, že jeho síly dosahují určitého pokroku v úsilí o znovudobytí území, i když pomalejším tempem, než by bylo žádoucí.

Kritici Kremlu v minulosti obviňovali Medveděva z extrémních prohlášení ve snaze odradit západní země od dalších dodávek zbraní Ukrajině.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.