Varování odborníků se naplnilo, první podniky začínají zavírat. Zvýšení cen za energie je neúnosné, říká ekonom

Sklárna - ilustrační foto
Sklárna – ilustrační foto
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2022

Pomalu, ale jistě začíná docházet k uzavírání podniků a provozů z důvodu neúměrně vysokých cen za energie. Šetřit už není kde a přenést vysoké náklady do konečných cen pro zákazníky je nemožné. Ekonom Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz zmínil, kdo je na tom nejhůře, a dále objasnil, uzavření jakého odvětví by mělo pro Českou republiku fatální dopad.

Už dlouhé měsíce se vše zdražuje, a to od pohonných hmot přes potraviny až k energiím. Právě několikanásobně vyšší ceny elektřiny a zemního plynu a nedostatečná pomoc státu zapříčinily, že se mnoho podniků potýká s existenčními problémy. Někteří už byli nuceni své provozovny uzavřít.

Už v červnu oznámili provozovatelé zimního stadionu Nikolajka v Praze, že na led v září bruslaři nevyjedou. "Bohužel nejsme schopni zajistit provoz zimního stadionu Nikolajka v následující sezoně. Jedná se o bezprecedentní situaci, ovlivněnou faktory, na které se nebylo možné dopředu připravit - skokové nárůsty cen energií a dodacích lhůt technologií," uvedla společnost NIKO Praha a. s. ve svém vyjádření pro Aktuálně.cz.

Právě plavecké a zimní stadiony jsou, co se energií týká, velice náročné a mnohonásobné zvýšení cen je pro ně neúnosné. Sportoviště, kterým skončí v prosinci fixace, tak budou mít velké problémy.

Dalším, koho energetická krize postihla, je Sklárna Harrachov, dodnes nejstarší a nepřetržitě fungující sklárna nejen v Čechách, ale s největší pravděpodobností i na celém světě. O konci výroby informovala společnost na sociální síti. Zde ale doufají, že se jim po Novém roce pece opět rozjedou, a to díky zafixovaným cenám, které si společnost sjednala už v roce 2021.

Méně štěstí už má ale například rodinná Farma Mikolášovi ze středočeských Krhanic. Mlékárna založená v roce 1991, ve které se vystřídalo už pět generací, ukončuje svou činnost k 21. říjnu z důvodu velkého zdražení energií i vstupních surovin, jak uvádí na svých facebookových stránkách.

Uznávaný ekonom Petr Studnička popsal, jak zvýšení cen dopadá na podniky, a zmínil, že pro mnohé žádná konkrétní pomoc stále neexistuje. "Ceny energií bez fixace jsou několikanásobné oproti předchozímu období, někdy 4 až 5násobné. Pro energeticky náročné provozy, jako je potravinářství nebo sklářství, to může být likvidační. Nejhůře jsou na tom ti, kdo nemají fixaci, příp. jim brzy skončí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník.

Následně upozornil na problém velkých společností, které se o sebe musejí postarat samy. Jejich uzavření by na českou ekonomiku mělo nepříjemné důsledky, a to nejen z hlediska propouštění.

"Nesmíme zapomínat na velké podniky, které mají nad 250 zaměstnanců. Pro ně žádná přímá pomoc neexistuje. Zaprvé už energetický strop pro domácnosti a malé a střední podniky vyjde stát na 130 miliard korun, zadruhé je zde problém i s evropským právem, které takovou pomoc nedovoluje. Bude se to ale muset na celoevropské úrovni řešit, protože například uzavření automobilového průmyslu by bylo pro ČR z hlediska HDP fatální," varoval pro ŽivotvČesku.cz Petr Studnička.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.