Západ zavraždil soudruha Stalina, šílí ruští komunisté a žádají vyšetřování

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 5. 3. 2024

Komentář: Rusko bylo vždy zemí temných podezření a krutých odplat. Duch tvrdé vlády Josifa V. Stalina, naplněné popravami, čistkami a hladomorem, stále straší současnou východní říši. Atmosféra konspirací, kterým Stalin tak rád popřával sluchu, stále žije. Současní ruští komunisté nyní přišli s fantaskním tvrzením, že právě Stalina mohli zavraždit agenti Západu. S portálem ŽivotvČesku.cz proto budeme virtuálně cestovat do roku 1953.

Stalin a jeho doba se dočkali odsouzení už v roce 1956 ve slavném projevu Nikity Chruščova, ve kterém odhalil kult osobnosti, který zasáhl nejen Sovětský svaz, ale i Československo. Za Leonida Brežněva kritika Stalina ustala, aby byla obnovena za časů perestrojky. Současné Rusko rudého diktátora obdivuje pro jeho tvrdost a nesmlouvavost, pro schopnost získat pro Sovětský svaz nová území a velkou sféru vlivu.

Není proto zase tak překvapivé, že ruští komunisté požádali tajnou službu FSB, aby prošetřila podezření, že soudruha Stalina podle nich usmrtili západní agenti. "U příležitosti 71. výročí Stalinovy smrti se strana obrátila na Generální prokuraturu Ruské federace a FSB s žádostí o prověření možného podílu západních zpravodajských služeb na smrti Josifa Vissarionoviče Stalina, neboť mnohá svědectví Stalinových současníků hovoří o možném otrávení vůdce sovětských národů agenty západního vlivu," cituje agentura RIA Novosti z prohlášení rudé strany.

Jak se ale jeví, za smrtí diktátora, před kterým se plazili komunisté celého světa, servilní rudí intelektuálové o něm psali oslavná díla a básníci šílené výrony takřka orgasmických prožitků, je obyčejný strach. Stalin v závěru svého života zůstával krajně podezřívavý a jeho stárnoucí, ale stále tvrdá ruka dopadla na špičkové sovětské lékaře. Prý usilovali o smrt špiček režimu. Roztáčející se kolo procesů bylo hrůzné, pro původ lékařů se vynořoval odpudivý antisemitismus. Byl leden roku 1953.

Na počátku března 1953 byl Stalin na dače v Kuncevu u Moskvy. Hned první den onoho měsíce, když počínal loučící se nocí, ranila Stalina mrtvice. Jeho podřízeným sice bylo divné, že se z jeho pokoje nic neozývá po celý den, ale strach jim nedovolil sovětského vůdce vyrušovat. Teprve 2. března lékaři konstatovali záchvat mrtvice, 5. března ráno pak Stalin umírá. Ruští komunisté patrně v prodlevě zdravotní pomoci vidí intriku a rejdy imperialistů.

Skutečnost bude prostší. Obyčejný strach z rozmrzení diktátora vedl k podcenění situace. Mocný Stalin ležel na podlaze osamocen, bez pomoci a bezmocný –⁠⁠⁠⁠⁠ stižen mrtvicí. Jen Bůh ví, jaký film běžel v tu dobu v jeho mysli, která byla k druhým tvrdá jako ocel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.