3 zprávy: Jedna dobrá, druhá méně. Třetí znepokojivá. Ministr Adam Vojtěch na dotaz rozebral současnou vakcínu

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2021

Situace v nemocnicích sice není podle premiéra v demisi Andreje Babiše (67) tak dramatická jako vloni, ale označil ji v úvodu týdne za velice vážnou. "Na JIPkách je dramatický počet hlavně nenaočkovaných, ti jsou ohrožení na životě," uvedl. Podle dat z nově potvrzených případů nemoci za listopad zatím připadají asi dvě třetiny na neočkované. Ze zemřelých s covidem-19 bylo v listopadu zhruba 54 procent bez očkování a z hospitalizovaných také asi 54 procent. Dosluhující vláda kvůli riziku přetížení zdravotnického systému ve čtvrtek oznámí opatření, jehož cílem je zároveň vyšší proočkovanost. V tuto chvíli se skloňuje často účinek současné vakcíny. Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (35) ohledně síly preparátu, který podle epidemiologa Romana Prymuly (57) zcela nezvládne vykrýt mutaci delta a delta plus. Ta je přitom v ČR dominantní.

Riziko, že se člověk nakazí i po očkování, je podle různých studií a tvrzení odborníků sice v menší míře, ale nelze ho vyloučit. Vyšší riziko existuje zejména u starších lidí a obecně u těch, kteří byli na prvním očkování před šesti až osmi měsíci. S časem totiž imunita klesá, proto je kladen důraz na přeočkování třetí dávkou. Podle epidemiologa Romana Prymuly je drobný zádrhel ještě v tom, že původní vakcíny, kterými se očkuje, nejsou schopny zcela ochránit před některými mutacemi. Přitom zhruba na 97 procent případů v České republice připadá varianta delta, případně delta plus. Prymula zdůrazňuje, že se v současnosti v ČR očkuje vakcínami, které zcela nedokáží infekčnější zmíněné mutace vykrýt.

"Zatím se bohužel přeočkovává vakcínou původní, která nekryje přímo různé mutanty, které tady máme, zejména deltu. A proto musíme mít vysoké hladiny protilátek, aby alespoň část z nich byla funkční a fungovala proti těmto mutacím. Pokud by tu byla vakcína, která se testuje někdy od srpna u různých producentů, tak by její účinek mohl být výrazně silnější a mohlo by být velmi pravděpodobné, že to přeočkování by nemuselo být tak časté, jako to máme v tuto chvíli," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, proč dochází k nákazám i u osob, u kterých bylo dokončeno očkování oběma dávkami. Důležitá je tak z jeho odpovědi vysoká proočkovanost populace a sečkání na upravenou vakcínu.

V případě současného nárůstu počtu nakažených je potřeba přičíst skutečnost, že i když data ministerstva zdravotnictví udávají, že od loňského začátku očkování bylo podáno zhruba 12,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je asi 6,2 milionu lidí, tak řadě z nich za dobu, od které se data vakcinace udávají, imunita klesla.

Ministr Adam Vojtěch od svého návratu do funkce opakovaně žádal veřejnost, aby se očkovala či využila třetí dávku vakcíny. Za východisko považoval do poloviny září 75 procent proočkované populace s tím, že pokud k tomu nedojde, nelze zcela přesně predikovat, jaký vývoj bude mít vlna covidu-19 na podzim.

Redakci ŽivotvČesku.cz aktuálně na dotaz ohledně vakcín uvedl dvě zprávy. Horší a reálnou, že netajil skutečnost, že se očkuje vakcínou, jejíž schéma plně nedokáže ochránit před infekčnější a dominantní variantou viru, tedy deltou a deltou plus. Dobrou, že výrobci pracují na vakcíně, která by měla zvládnout plně vykrýt infekčnější variantu viru, jehož přirozenou vlastností je ale mutovat.

"Pokud bychom tady měli vakcínu, která by byla upravena přesně na variantu delta a delta plus, bylo by to s výhodou. Na druhou stranu bych se zdráhal současnou vakcínu označit jako vakcínu, která by nebyla účinná. Stále i ta původní vakcína, kterou dnes očkujeme, byť vidíme, že se člověk případně může nakazit, tak stále ochrana před těžkým průběhem nemoci je někde kolem 85 procent na našich datech. To znamená, že pokud se člověk naočkuje, má ochranu 85 procent před tím, že v opačném případě může skončit třeba na ventilátoru v nemocnici. To je stále velmi dobrá ochrana. Nebral bych to tak, že očkujeme nějakou vakcínou, která by nebyla účinná a nepřináší nějaký benefit. Je jasné, pokud tady bude vakcína přímo uzpůsobená, a pokud vím, výrobci na tom pracují, bude účinnější a je možné, že v rámci postvakcinační imunity bude její schopnost ochrany delší, takže by to bylo s výhodou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz dosluhující ministr Adam Vojtěch, který ve čtvrtek oznámí nepopulární zpřísnění opatření, kvůli čemuž byl ve středu kritizován.

Vládu v demisi brzy nahradí nové vládní tváře. Ohledně ve středu avizovaného tvrdšího opatření zazněla kritika z úst budoucího premiéra Petra Fialy (57). Podle něj bylo domluvené setkání AntiCovid týmu se zástupci resortu. Měli se shodnout na dalším postupu a až následně jej oznámit veřejnosti. V úterý do médií uvedl, že vládní kabinet nepřijímá opatření proti šíření covidu dostatečně rychle.

Ministr zdravotnictví odmítl tvrzení, že se nynější vláda bojí přijímat opatření proti šíření covidu a bála se rozhodovat. Prohlásil mimo jiné, že má plné zuby politizace covidu. Dále také poukázal na opatření doporučená AntiCovid týmem z uplynulého víkendu.

AntiCovid tým budoucí vládní koalice ve svém stanovisku mimo jiné odmítl celoplošné povinné očkování proti covidu-19 či tzv. lockdown. Žádal větší kapacity testování a vymáhání opatření i jinými institucemi než hygienickými stanicemi. Dále pak kabinet v demisi po souhlasu AntiCovid týmu měl přijmout opatření, podle kterého se neměly uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy.

"Vyzýváme ministerstvo, aby v tuto chvíli nešlo cestou lockdownu. Doporučujeme ministerstvu, aby nešlo cestou tzv. rakouského modelu," uvedl AntiCovid tým ve své tiskové zprávě o víkendu, ze které vyplývá, že rezort zdravotnictví ke zpomalení tempa šíření viru prakticky dostal odsouhlasená výrazně slabší opatření, než ve středu na vlastní pěst oznámil. V situaci, kdy počet nakažených za úterý, kterých bylo 22.479, což představovalo dosavadní rekord a středečních přes 14.000, by navrhovaná opatření neměla absolutní šanci uspět.

I když mezi vládou v demisi a budoucí vládou vznikají názorové rozkoly, velmi znepokojivou zprávou aktuálně může pro obě strany být, že v úvodu týdne Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal informaci, že v Česku byly zachyceny tři případy nové subvarianty koronaviru SARS-CoV-2 delta AY 4.2.

Podle dosavadních výsledků studií může být nakažlivější, ale protilátky na dle vyjádření fungují stejně jako na ostatní varianty delta. To znamená, že současná vakcína ji plně nedokáže vykrýt. Na novou variantu, jejíž výskyt v evropských zemích mírně narůstá, se zaměřuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), zjišťuje případnou větší odolnost proti očkování či léčbě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.